Edyta Jungowska


Edyta Jungowska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edyta Romana Jungowska (ur. 1 lutego 1966 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1989). Pierwszy sukces teatralny to rola Panny Maliczewskiej w spektaklu „Zapolska, Zapolska”, w reżyserii Adama Hanuszkiewicza w 1990.

W telewizji zadebiutowała rolą Konstancji Weber w „Amadeuszu” Petera Shaffera, w reżyserii Macieja Wojtyszki (Teatr Telewizji). Ma na swym koncie prawie 30 ról w Teatrze TV. W 1995 pojawiła się po raz pierwszy w Kabarecie Olgi Lipińskiej, z którym współpracowała do 2000. Szeroką popularność zdobyła dzięki roli siostry Bożenki w serialu Na dobre i na złe, występowała także w programie dla dzieci Ala i As. Była też gościem specjalnym jednego z odcinków pierwszej edycji programu Top Model. Zostań Modelką! emitowanym w TVN. Od 2010 r. również właścicielka wydawnictwa Jung-off-ska wydającego audiobooki, oraz książki dla dzieci i młodzieży[1].

Nagrody | edytuj kod

Dwukrotnie zdobyła nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. W 2004 odcisnęła swoją dłoń w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach.

W 2019 roku wraz z Ewą Dałkowską została laureatką Nagrody im. Stefana Treugutta za "dychotomiczną kreację: pełną pasji, wykluczeń, przeciwności, a finalnie jedności w sztuce Iriny Waśkowskiej Lekcje miłości w reżyserii Rafała Sabary"[2].

Życie prywatne | edytuj kod

Ma syna, Wiktora, urodzonego w 1994 roku.

Filmografia | edytuj kod

Dubbing | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Strona internetowa wydawnictwa
  2. ALFAA. BRAVO ALFAA., Teatr w Polsce - polski wortal teatralny, Teatr w Polsce - polski wortal teatralny [dostęp 2020-08-30]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Edyta Jungowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy