Edyta Sicińska


Edyta Sicińska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edyta Maria Magdalena Sicińska, z d. Mertlik, primo voto Gałuszka (ur. 24 sierpnia 1909 w Wiedniu, zm. 5 czerwca 1979 w Krakowie) – polska tłumaczka z języka niemieckiego, m.in. nowel Heinricha von Kleist oraz powieści Hermanna Hessego, Thomasa Manna i Eliasa Canettiego.

Życiorys | edytuj kod

Z urodzenia była Austriaczką. Jej rodzice wcześnie się rozeszli, pod koniec I wojny światowej matka zamieszkała razem z nią w Krakowie. W 1925 rozpoczęła naukę w Wolnej Szkole Malarskiej Marii Ludwiki Mehofferowej w Krakowie, w 1929 poślubiła poetę Józefa Gałuszkę. Od lat 30. poświęciła się tłumaczeniom z języka niemieckiego, w 1935 została członkiem Związku Literatów Polskich. Po samobójczej śmierci męża we wrześniu 1939 pozostała w Krakowie, w 1941 poślubiła prawnika, Jerzego Sicińskiego.

Po II wojnie światowej kontynuowała działalność przekładową, tłumaczyła przede wszystkim niemieckojęzyczną prozę współczesną. Była członkiem polskiego PEN Clubu, który w 1970 przyznał jej nagrodę za przekład z literatury obcej na język polski.

Jest pochowana na Cmentarzu Salwatorskim.

Przekłady | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Edyta Sicińska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy