Eerste klasse


Eerste klasse A w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Eerste klasse) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eerste klasse 1A/ Division 1A (oficjalna nazwa Jupiler Pro League) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Belgii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1895 roku i zarządzana przez Pro League, a do 2008 przez Belgijski Związek Piłki Nożnej (KBVB). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 16 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Belgii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Eerste klasse B (II ligi belgijskiej).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Belgii w piłce nożnej rozgrywane są od 1895 roku. W 1898 została założona Division 1, rozgrywki której wystartowały po raz pierwszy w sezonie 1898/99. Niejednokrotnie zmieniał się format rozgrywek.

Do tej pory najwięcej tytułów mistrzowskich wywalczył RSC Anderlecht, który najlepszy w swoim kraju okazywał się 33 razy.

W 1995 podpisano umowę z browarem Piedbœuf (wchodzącym w skład kompanii piwowarskiej InBev) - producentem piwa Jupiler - na mocy której, firma ta została sponsorem tytularnym ligi. Dlatego od sezonu 1995/96 rozgrywki te funkcjonują pod nazwą Jupiler Liga / Ligue Jupiler. W latach 2001–2008 nazywała się Jupiler League. Latem 2008 zmieniła nazwę na Jupiler Pro League.

Rozgrywki zawodowej Pro League zainaugurowano w sezonie 2008/09[1]. Przed rozpoczęciem sezonu 2016/17 liga zmieniła nazwę na Eerste klasse A/Division 1A.

System rozgrywek | edytuj kod

Obecny format ligi obowiązuje od sezonu 2009/10.

Rozgrywki składają się z 30 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą dwa mecze – jeden w roli gospodarza, drugi jako goście. Od sezonu 2009/10 w lidze występuje 16 zespołów. W przeszłości liczba ta wynosiła od 5 do 20. Drużyna zwycięska za wygrany mecz otrzymuje 3 punkty (do sezonu 1994/95 2 punkty), 1 za remis oraz 0 za porażkę.

Po rozegraniu dwóch rund systemem kołowym zespoły dzielą się na dwie grupy. Pierwszą jest grupa mistrzowska, w której sześć pierwszych drużyn regularnego sezonu rozgrywa 10 meczów w systemie kołowym o tytuł Mistrza Belgii. Mistrz Belgii zdobywa prawo gry w Lidze Mistrzów UEFA. Druga drużyna zdobywa prawo uczestniczenia w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Trzecia drużyna awansuje do rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy. Również zwycięzca Pucharu Belgii startuje w fazie grupowej Lidze Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie miejsce w czołowej dwójce ligi – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również piąta drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie ostatniego miejsca wiąże się ze spadkiem drużyny do Eerste klasse B.

Kolejna grupa zostaje utworzona z zespołów, które w sezonie zasadniczym zajęły miejsca od 7 do 15 oraz przegranej play-off z Tweede klasse (pierwsza ma zapewniony awans do najwyższej klasy) i dwóch innych najlepszych drużyn z Tweede klasse. Drużyny z tej grupy rywalizują o play-off Ligi Europy w dwóch kolejnych podgrupach i rozgrywają po 10 meczów w systemie kołowym. Zwycięzcy podgrup spotykają się w dwumeczu, w celu wyłonienia drużyny, której będzie przysługiwać prawo do zmierzenia się z czwartą lub piątą drużyną grupy mistrzowskiej o rundę kwalifikacyjną rozgrywek Ligi Europy.

W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnicą bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą liczbą bramek zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

Skład ligi w sezonie 2020/21 | edytuj kod

Lista sezonów | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Belgii w piłce nożnej mężczyzn.

Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo Belgii zostało do tej pory zdobyte przez 16 różnych drużyn.

Stan po sezonie 2020/21.

Przypisy | edytuj kod

  1. Belgium 2008/09 - RSSSF

Bibliografia | edytuj kod

Mistrzostwa Belgii w piłce nożnej
  1. I wojna światowa
  2. a b Rozgrywki niedokończone z powodu II wojny światowej
  3. Rozgrywki nieoficjalne
Piłka nożna w Belgii

Najwyższe klasy rozgrywek ligowych piłki nożnej w Europie (UEFA)
  1. Liga istniała przed powstaniem UEFA.
Na podstawie artykułu: "Eerste klasse" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy