Efrajim Sneh


Efrajim Sneh w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Efrajim Sneh, Efrajim Sene (ur. 19 września 1944 w Tel Awiwie) – izraelski polityk, członek Knesetu z ramienia Partii Pracy. Były minister zdrowia, transportu i wiceminister obrony.

Urodził się w Tel Awiwie, jako syn Moszego, późniejszego izraelskiego polityka.

Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, jest specjalistą od chorób wewnętrznych. Długoletnią służbę w wojsku zakończył w stopniu generała brygady (alluf), w tym czasie pełnił wiele stanowisk związanych z ochroną zdrowia żołnierzy (m.in. był dowódcą oddziału medycznego podczas operacji odbicia zakładników porwanych przez terrorystów w Entebbe – 1976 r.). Był także szefem administracji cywilnej na Zachodnim Brzegu Jordanu w latach 1985-1987.

Po raz pierwszy wszedł do trzynastego Knesetu, będąc członkiem Partii Pracy. Został wówczas ministrem zdrowia w rządzie Szimona Peresa. W szesnastym Knesecie został przewodniczącym parlamentarnego koła Partii Pracy i Meimadu, a potem wiceministrem obrony (w 1999 r.) oraz ministrem transportu (w 2002 r.).

25 maja 2008 r. obwieścił, że opuszcza Partię Pracy i zakłada własne ugrupowanie – Yisrael Hazaka. W parlamencie zastąpił go Shakhiv Shana'an. Jego nowa partia nie przekroczyła progu wyborczego w podczas wyborów w 2009 roku.

Jest żonaty i ma dwójkę dzieci.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Efrajim Sneh" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy