Ego (zespół muzyczny)


Ego (zespół muzyczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ego – polska grupa muzyczna wykonująca alternatywny hip-hop. Powstała w 1998 r. w Częstochowie[2]. W jej skład wchodzą: Śliwka Tuitam, Sivy i DJ Haem.

Grupa przed nagraniem legalnej płyty wydała demo pod tytułem Blaski i cienie. Debiutancka płyta zespołu ukazała się w 2001 roku i nosiła tytuł Nibylandia. Album został wydany nakładem wydawnictwa Universal Music Polska. Płyta bardzo różniła się od innych produkcji hip-hopowych wydawanych wówczas na polskim rynku fonograficznym. Oniryczny charakter podkładów i poetyckie teksty podzieliły słuchaczy hip-hopu na zdecydowanych fanów i zażartych przeciwników grupy. Debiutancki album promował utwór „Rytmy zwątpienia”. Zespół już przed wydaniem pierwszej płyty nawiązał współpracę z Paktofoniką, czego efektem była m.in. wspólna trasa koncertowa, oraz wydany w 2002 roku album pod szyldem Pijani Powietrzem, który był nominowany do Fryderyka. Od 2003 roku zespół współtworzy również koncertowy zespół PFK Kompany, a DJ Haem dołączył na stałe do koncertowego zespołu rapera O.S.T.R.

W 2005 roku grupa wydała swoją drugą płytę pt. Nie ma takiego drugiego. Album jest utrzymany w podobnej konwencji co poprzednia, ale dużo nowocześniejszy i bardziej przystępny dla słuchaczy. Nagrania ukazały się nakładem firmy Gigant Records. Zespół nie zdecydował się na promocję tego wydawnictwa, stąd odniosło ono mniejszy rozgłos niż poprzednia płyta. W kolejnych latach zespół wstrzymał działalność, ale sami muzycy udzielali się w różnych projektach.

W 2010 roku zespół powrócił z albumem w formie mixtape, o nazwie Ego Team. Krążek zawiera 10 nowych oraz 10 znanych już wcześniej utworów zaaranżowanych na nowo. Album został wytłoczony w limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy, a także udostępniony za darmo w internecie, jako prezent dla wszystkich fanów. Płytę promował utwór „When the Night Comes”.

Dyskografia | edytuj kod

Albumy
Kompilacje różnych wykonawców
  • SC 034 (2000, Gigant Records, utwór: Ego - "Kto to taki")[7]

Przypisy | edytuj kod

  1. Ego na HiPHOPedia (pol.). hiphopedia.info. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-02)].
  2. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 180. ISBN 83-89738-75-9.
  3. Ego – Blaski I Cienie (pol.). hiphopedia.info. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-30)].
  4. Ego – Nibylandia (pol.). hiphopedia.info. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-03)].
  5. Ego – Nie Ma Takiego Drugiego (pol.). hiphopedia.info. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-04)].
  6. Ego – Ego Team (pol.). hiphopedia.info. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-30)].
  7. SC 034 (pol.). hiphopedia.info. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-30)].
Na podstawie artykułu: "Ego (zespół muzyczny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy