Einar Østby

Einar Østby w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Einar Østby (ur. 17 września 1935 r. w Vinger) – norweski biegacz narciarski, srebrny medalista olimpijski i brązowy medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Jego olimpijskim debiutem były igrzyska w Squaw Valley w 1960 r. Wspólnie z Hallgeirem Brendenem, Haraldem Grønningenem i Håkonem Brusveenem zdobył tam srebrny medal w sztafecie 4x10 km. Zajął także czwarte miejsce w biegu na 15 km stylem klasycznym, walkę o brązowy medal przegrał z Veikko Hakulinenem z Finlandii. Cztery lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Innsbrucku wraz z kolegami z reprezentacji zajął czwarte miejsce w sztafecie. Był też między innymi siódmy w biegu na dystansie 50 km oraz ósmy w biegu na 30 km.

W 1962 roku wystartował na mistrzostwach świata w Zakopanem. Wywalczył tam brązowy medal w biegu na 15 km, ulegając jedynie zwycięzcy: Assarowi Rönnlundowi ze Szwecji oraz drugiemu na mecie Haraldowi Grønningenowi. Na tych samych mistrzostwach wraz z kolegami zajął czwarte miejsce w sztafecie, a indywidualnie był także piąty w biegu na 30 km. Na kolejnych mistrzostwach już nie startował.