Ekipa (serial telewizyjny 2007)


Ekipa (serial telewizyjny 2007) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 18 maj 2020. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ekipapolski serial telewizyjny typu political fiction[1], emitowany od 13 września 2007 do 6 grudnia 2007 w telewizji Polsat. Był pierwszą produkcją tego typu w Polsce i jednocześnie pierwszą od 25 lat całkowicie polską produkcją Agnieszki Holland, która była głównym reżyserem serialu. Serial liczył 14 odcinków. Serial był realizowany od 29 listopada 2006 do 23 kwietnia 2007.

Spis treści

Twórcy | edytuj kod

Serial reżyserowany był przez trzy polskie reżyserki: Agnieszkę Holland, jej siostrę Magdalenę Łazarkiewicz oraz córkę Kasię Adamik. Autorami scenariusza byli Dominik Wieczorkowski-Rettinger i Wawrzyniec Smoczyński. Producentami serialu byli ATM Grupa oraz Grupa Filmowa, natomiast koproducentem i właścicielem praw do serialu – Telewizja Polsat[2][3].

Opis fabuły | edytuj kod

Akcja serialu rozgrywa się we współczesnej Polsce i ukazuje kulisy polskiej sceny politycznej. Bohaterami serialu są politycy zajmujący w kraju najwyższe stanowiska państwowe: premier i prezydent oraz parlamentarzyści, ich współpracownicy i inne osoby związane ze sceną polityczną.

Fabuła serialu rozpoczyna się od poważnego kryzysu rządowego, który jest wywołany oskarżeniem urzędującego premiera (i przewodniczącego Polskiego Bloku Centrum) Henryka Nowasza o współpracę z PRL-owską Służbą Bezpieczeństwa. Kryzys rządowy doprowadza do dymisji Nowasza. Na stanowisko premiera zostaje powołany Konstanty Turski – nieznany szerzej politolog i ekonomista z Zamościa. Wkrótce pełen dobrych chęci i zapału, przekonuje się, jak trudno rządzi się państwem[4].

Wątek polityczny | edytuj kod

Serial opisuje początki rządów nowego premiera Konstantego Turskiego. Rząd tworzą dwie partie o odcieniu prawicowym: Polski Blok Centrum pod kierownictwem byłego premiera Henryka Nowasza i wicemarszałek Sejmu Krystyny Sochaczewskiej oraz Prawica dla Polski, której przewodzi marszałek Sejmu Jan Matajewicz. Partia Matajewicza odczuwa niechęć do Turskiego i stara się sabotować jego działania. Matajewicz i jego ugrupowanie ma mały wpływ na sprawy gospodarczo-społeczne. Ministrowie: rolnictwa, obrony i MSW są nominowani przez PdP. W parlamencie zasiadają jeszcze: opozycyjna Zjednoczona Lewica, radykalny Konwent Patriotyczny oraz Ludowcy.

Odcinki | edytuj kod

Uwaga! Tytuły odcinków podane są za wydaniem DVD serialu. W rzeczywistości poszczególne odcinki serialu nie noszą tytułów.

Obsada | edytuj kod

Gościnnie

Źródło[5].

Kampania promocyjna | edytuj kod

16 sierpnia 2007 ruszyła kampania promocyjna serialu, realizowana wspólnie przez telewizję Polsat oraz Gazetę Wyborczą. Kampania wystartowała pod hasłem „Oni będą rządzić jesienią”[6]. Składała się na nią: reklama radiowa, prasowa i telewizyjna oraz outdoor. Poza tym w ramach Biblioteki Gazety Wyborczej 7 września 2007, czyli tydzień przed premierą telewizyjną serialu, wydane zostało DVD z dwoma pierwszymi odcinkami serii[6][7]. Poza powyższymi formami promocji, w wyniku współpracy Polsatu ze spółką Agora, portal internetowy Gazeta.pl uruchomił oficjalny serwis internetowy serialu. Mimo tak rozbudowanej kampanii promocyjnej serial nie spotkał się z dużym zainteresowaniem widzów, o czym świadczy niska oglądalność, malejąca z odcinka na odcinek[1].

Oglądalność | edytuj kod

Źródło[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Serial political fiction Polsatu nie porwał widzów.
  2. ATM Grupa sprzedała prawa do serialu stacji Zygmunta Solorza za 11,2 mln złotych. Wówczas kwota ta stanowiła 10% kapitału Grupy.
  3. ATM Grupa sprzedała prawa do serialu „Ekipa” Polsatowi.
  4. Ekipa – opisy w bazie Filmweb
  5. „Ekipa” – obsada.
  6. a b Polsat i Agora eksperymentują z „Ekipą” – wyborcza.biz.
  7. Serial „Ekipa” w telewizji Polsat i w „Bibliotece Gazety Wyborczej”, Agora, 20 sierpnia 2007 [zarchiwizowane z adresu 2014-06-17] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ekipa (serial telewizyjny 2007)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy