Ekoludki i Śmiecioroby


Ekoludki i Śmiecioroby w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ekoludki i Śmiecioroby (fr. S.O.S Polluards / Touftoufs et Polluards[1], ang. The Smoggies / Stop The Smoggies[2]) – francusko-kanadyjski serial animowany z 1989 roku stworzony przez Colina Thiberta oraz Geralda Pottertona produkcji CINAR. Liczy w sumie 52 odcinki.

W Kanadzie serial ten nosi dwa tytuły Touftoufs et Polluards oraz The Smoggies, we Francji znany jest jako SOS Polluards, w USA natomiast pod nazwą Stop the Smoggies.

Animowana prośrodowiskowa saga bardzo przypominająca Smerfy w charakterze, treści oraz tonie[3] stworzona i wyreżyserowana przez animatora i producenta Geralda Pottertona[4].

Spis treści

Wersja polska | edytuj kod

W Polsce serial emitowany był w latach 90 na kanale TVP Regionalna (pasmo wspólne)[5] z angielskim dubbingiem i polskim lektorem.

Fabuła | edytuj kod

W zacisznym raju na Wyspie Koralowej żyją Ekoludki (ang. Suntots) – małe stworki o kolorowych włosach. Swym wyglądem przypominają ludzi. Każdy Ekoludek jest wyjątkowy, posiada cechę, która odróżnia go od pozostałych (jeden jest dobry w bieganiu, drugi w gotowaniu, a jeszcze inny w konstruowaniu i budowaniu). Cecha charakteru oraz niepowtarzalny kolor włosów to jest to, co czyni każdego Ekoludka wyjątkowym. Fryzury dla większości z nich są identyczne poza księżniczką Lilą, która jako jedyna wyróżnia się od innych. Wszystkie Ekoludki posiadają cechę wspólną – są przyjazne i miłe. Sielanka kończy się z chwilą pojawienia się na wyspie Śmieciorobów (ang. Smoggies), które przypłynęły na nią w celu zdobycia legendarnego magicznego koralu, który ma im zapewnić wieczną młodość. Śmiecioroby to poszukiwacze skarbów, ich grupa składa się z trójosobowej ekipy – Emmy, Kapitana Clarence'a oraz Kopciucha. Nieekologiczne i lekkomyślne działania Śmieciorobów mogą zniszczyć przepiękną wyspę i doprowadzić do degradacji środowiska naturalnego. Ekoludki będą musiały ich powstrzymać aby uchronić wyspę przed zagładą ekologiczną.

Kampania ekologiczna | edytuj kod

Ekoludki i Śmiecioroby to serial animowany poświęcony trosce o środowisko. Każdy jego epizod ma wydźwięk proekologiczny i edukacyjny, pokazuje jak ludzka bezmyślność i głupota mogą łatwo zniszczyć naszą planetę[6]. Propagowanie ochrony środowiska można znaleźć również w takich serialach animowanych jak: Kapitan Planeta i Planetarianie, Widget[7], Foczka zwana Śnieżkiem oraz Latające misie. W Polsce także m.in. w filmach animowanych: Królestwo Zielonej Polany[8] oraz Królestwo Zielonej Polany. Powrót.

Wśród seriali i filmów dla młodzieży można wymienić Dziewczynę z oceanu czy film Uwolnić orkę[7].

Obsada (głosy) | edytuj kod

Źródła:[9][10]

Postacie | edytuj kod

Ekoludki:

 • Księżniczka Lila – jest liderem grupy, jej fryzura różni się znacznie od innych Ekoludków, jako jedyna w wiosce ma czerwone włosy i jest znacznie wyższa od pozostałych. Wciąż stara się przekonać Emmę, że magiczny koral nie istnieje. Często spędza czas ze Speedem.
 • Szybki (ang. Speed) – jest śmiały i dzielny, potrafi szybko pływać i biegać, stąd też pochodzi jego imię. Ma błękitne włosy. Razem z Księżniczką Lilą rozwiązuje problemy zagrażające ich wyspie, oboje przeżywają wiele fascynujących przygód. Czasami wydaje się, że jest między nimi bliższe uczucie niż przyjaźń.
 • Chip – genialny inżynier o pomarańczowych włosach. Wymyśla i buduje różne rzeczy, przy użyciu metod przyjaznych dla środowiska. Często uczestniczy w wyprawach Speeda i Księżniczki Lily.
 • Wujek Boom – najstarszy Ekoludek na wyspie, jako jedyny ma białe włosy. Sam ogłosił się burmistrzem miasta. Nosi okulary.
 • Sport – utalentowany sportowiec o żółtych włosach, który nosi opaskę i koszulkę z numerem 8. Jego najlepszym przyjacielem jest Cykor.
 • Luzak (ang. Cool) – beztroski hipster oraz muzyk, który woli pracować nad swoimi piosenkami niż na wykonywaniu innych czynności. Ma jasnoniebieskie włosy i nosi ciemne okulary. Zwykle martwi się, że coś może nie być "cool".
 • Pani Doktor – zajmuje się medycyną, jest lekarzem weterynarii oraz znawcą życia zwierząt, ma zielone włosy i nosi okulary. Obok wujka Boom jako druga jest najstarszym Ekoludkiem na wyspie.
 • Ogrodnik – zna się na roślinach i rolnictwie, spędza większość czasu na uprawie warzyw i owoców. Ma ciemnozielone włosy.
 • (ang. Cookie) – jest kucharką, wszystkie Ekoludki uwielbiają jej potrawy. Zwykle jest tak pochłonięta gotowaniem, że czasami jej się zdarza zapomnieć o innych rzeczach. Ma różowe włosy.
 • Marynarz – potrafi żeglować łodzią najlepiej ze wszystkich Ekoludków. Ma granatowe włosy oraz wąsy.
 • Cykor (ang. Scaredy) – bardzo łatwo go przestraszyć. Jego najlepszym przyjacielem jest Sport. Ma pomarańczowe włosy.
 • Choo – Choo – sentymentalny kierowca lokomotywy parowej "Nr 9" o pomarańczowych włosach.
 • Zgrywus (ang. Tricks) – żartowniś z pomarańczowymi włosami, który od czasu do czasu lubi straszyć Cykora.
 • (ang. Choosy) – Ekoludka, która nigdy nie może się zdecydować jaką czynność wykonać. Ma żółte włosy.
 • Hobo – oprócz Marynarza oraz Wujka Boom, jest jedynym Ekoludkiem z zarostem. Ma fioletowe włosy i nienawidzi się kąpać.
 • Krzykacz (ang. Town Crier) – jego zadaniem jest powiedzieć Wielkie spotkanie w centrum miasta!. Ma fioletowe włosy.
 • Drwal (ang. Lumber) – Ekoludek drwal.

Śmiecioroby:

 • Emma – samozwańczy przywódca Śmieciorobów, chce wykorzystać moc magicznego koralu, by być wiecznie piękną i młodą. Kopciuch zwraca się do niej "Pani Emmo". Jej mężem jest Clarence. Emma, boi się, że się zestarzeje i ma obsesję na punkcie znalezienia magicznego koralu, myśląc, że to on sprawia, że Ekoludki są młode. Jest bardzo zdeterminowana w swoim działaniu, nie chce uwierzyć, że to wszystko nie jest prawdziwe. Jest tyranem i nie ma skrupułów, kłamie, często też jest przewrotna w celu uzyskania własnych, egoistycznych korzyści. Chciwość i próżność Emmy doprowadzają do jej upadku.
 • Kopciuch (ang. Polluto) – pierwszy oficer na statku Śmieciorobów (ang. The Stinky-Poo). Niezbyt mądry, łysy, ogromny osiłek, który wykonuje polecenia Emmy. Często przebywa w maszynowni, gdzie je węgiel i pije olej. Działa na statku również jako kucharz, pilot i mechanik. Ma jednak dobre serce. Jego zanieczyszczanie środowiska wynika bardziej z niewiedzy i chęci wykonywania swojej pracy niż z premedytacji i chęci czynienia zła. Czasami potrafi zaprzyjaźnić się z Ekoludkami, ale równie szybko może obrócić się przeciwko nim, w momencie gdy Emma rozkazuje mu je ścigać. Jego przyjacielem i odwiecznym towarzyszem jest ptaszek Ralph. W przeciwieństwie do Emmy i Clarence’a, Kopciuch posiada nadludzką siłę, potrafi też jeść węgiel i pić olej. Można przez to wywnioskować, że nie jest on do końca człowiekiem, tylko prawdopodobnie jakimś androidem (kolejnym wynalazkiem) stworzonym przez Clarence’a.
 • Clarence – kapitan statku Śmieciorobów, niski, gruby, siwowłosy mężczyzna, który nosi okulary. Kocha swoją żonę Emmę, dla niej chce odnaleźć magiczny koral. Jest wynalazcą i naukowcem, ale jego wynalazki rzadko działają we właściwy sposób, dlatego też często się załamuje i popada w depresje. Kopciuch zwraca się do niego "Kapitanie" lub "Kapitanie Clarence".

Zwierzęta:

 • Pelikan Pete – przyjaciel Ekoludków, często im pomaga w trudnych sytuacjach.
 • Żółw Tom – również przyjaciel Ekoludków, jest wykorzystywany przeważnie do pomocy jako środek transportu.
 • Ralph Robin – żółty mały ptaszek, który jest przyjacielem Kopciucha, zwykle siedzi na jego głowie. Kopciuch jest w stanie zrozumieć jego ćwierkanie.
 • Winston – kaszalot, który potrafi porozumiewać się z sonarami. Jego wrogiem jest Stary Jednooki (Kałamarnica Olbrzymia).

Lista odcinków | edytuj kod

Opis odcinków | edytuj kod

 • 2. Nie szkodzić szkodnikom (ang. Don't Bug The Bugs)

Emma chce być najpiękniejszą kobietą na świecie. Clarence szuka właściwej formuły na wieczne piękno i urodę. Przez swoją nieuwagę wylewa jej zawartość na stół. Działanie specyfiku wypala wielką dziurę w stole. Emma wpada na pomysł aby wykorzystać miksturę jako środek na insekty. Aby chronić się przed coroczną inwazją robaków, Śmiecioroby rozpylają w ich lęgowiskach formułę Clarence’a myśląc tym samym, że pozbędą się ich raz na zawsze. Niestety środek okazuje się mieć odwrotny skutek. Powoduje, że owady wcale nie umierają, tylko rosną do gigantycznych rozmiarów. Wygłodniałe szukając pożywienia atakują wioskę. Ekoludki są w niebezpieczeństwie.

 • 48. (ang. Bouncy Briny)

Emma narzeka na swoją urodę. Clarence sporządza dla siebie i żony eliksir młodości, który okazuje się być kolejnym niewypałem. Ich twarze zamiast odmłodnieć stają się płaskie i gąbczaste. Zawiedziony wylewa resztę mikstury do morza. Jak się okazuje mikstura ta wywołuje negatywne skutki dla środowiska. Morze staje się żółte i gumowe („nadmuchane”). Ekoludki są bardzo zaniepokojone, muszą ratować biedne morsy. Dostarczają im wody, gdyż jej brak spowoduje, że zwierzęta umrą. Szybki chce rozmawiać z kapitanem Clarence'em, jest pewien, że to jego sprawka, zakrada się do łodzi Śmieciorobów. Niestety przez przypadek zostaje zamknięty razem z Kopciuchem w kotłowni. Ptaszek Ralph informuje o tym Księżniczkę Lilę, która rusza mu na ratunek. W tym samym czasie Clarence szuka antidotum. Przy pomocy Szybkiego udaje mu się znaleźć właściwą formułę. Ptaszek Ralph wylewa zawartość eliksiru do morza. Morsy są znów bezpieczne, a twarze Emmy i Clarence’a wracają do normalnej postaci.

Nominacje | edytuj kod

 • 1990: Nagroda Gemini: Najlepsza oryginalna muzyka do serialu – Judith Henderson (nominacja)[40]

Przypisy | edytuj kod

 1. S.O.S Polluards, Touftoufs et Polluards, Planete Jeunesse
 2. Hal Erickson, Television Cartoon Shows: The shows, M-Z, McFarland & Company, 2005, p. 795
 3. David Perlmutter, America Toons In: A History of Television Animation, McFarland 2014, s. 299.
 4. Hal Erickson, Television Cartoon Shows: The shows, M-Z, McFarland & Company 2005, s. 795.
 5. TVP Regionalna – Pasmo Wspólne, archiwum.wyborcza.pl
 6. The Smoggies, retrojunk.com
 7. a b Environmentally Friendly : Kids Shows that Aim to Raise Awareness as Well as Entertain
 8. Królestwo Zielonej Polany. Polska EKO-Bajka
 9. The Smoggies, filmweb
 10. The Smoggies, Behind The Voice Actors
 11. The Smoggies Episode Guide, TV.com
 12. Głos Pomorza, 1999, maj, nr 121, s. 12
 13. Głos Pomorza, 1997, sierpień, nr 197, s. 12
 14. Głos Pomorza, 1997, wrzesień, nr 203, s. 12
 15. Głos Pomorza, 1997, wrzesień, nr 209, s. 16
 16. Głos Pomorza, 1997, wrzesień, nr 215, s. 16
 17. Głos Pomorza, 1997, wrzesień, nr 221, s. 16
 18. Głos Pomorza, 1997, wrzesień, nr 227, s. 16
 19. Głos Pomorza, 1997, październik, nr 233, s. 16
 20. Głos Pomorza, 1999, sierpień, nr 192, s. 16
 21. Głos Pomorza, 1997, październik, nr 245, s. 16
 22. Głos Pomorza, 1999, sierpień, nr 198, s. 16
 23. Głos Pomorza, 1997, październik, nr 251, s. 16
 24. Głos Pomorza, 1999, wrzesień, nr 204, s. 12
 25. Głos Pomorza, 1999, wrzesień, nr 210, s. 12
 26. Głos Pomorza, 1999, wrzesień, nr 216, s. 12
 27. Głos Pomorza, 1999, wrzesień, nr 222, s. 12
 28. Głos Pomorza, 1999, wrzesień, nr 228, s. 12
 29. Głos Pomorza, 1999, październik, nr 234, s. 12
 30. Głos Pomorza, 1999, październik, nr 240, s. 12
 31. Głos Pomorza, 1999, październik, nr 246, s. 12
 32. Głos Pomorza, 1999, październik, nr 252, s. 12
 33. Głos Pomorza, 1999, listopad, nr 257, s. 12
 34. Głos Pomorza, 1999, listopad, nr 262, s. 12
 35. Głos Pomorza, 1999, listopad, nr 268, s. 12
 36. Głos Pomorza, 1999, grudzień, nr 280, s. 12
 37. Głos Pomorza, 1999, grudzień, nr 286, s. 12
 38. Głos Pomorza, 1999, grudzień, nr 292, s. 12
 39. Głos Pomorza, 1999, grudzień, nr 302, s. 8
 40. The Smoggies – Awards, IMDb

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ekoludki i Śmiecioroby" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy