Eksperci (obraz Alexandre’a-Gabriela Decamps’a)


Eksperci (obraz Alexandre’a-Gabriela Decamps’a) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rzeczoznawcy w pracowni malarza ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Eksperci (ang. The Experts) – obraz olejny namalowany przez francuskiego malarza Alexandre’a-Gabriela Decamps’a w 1837, znajdujący się w zbiorach Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku[1].

Opis | edytuj kod

Dzieło Decamps’a wywodzi się z popularnego w sztuce francuskiej połowy XVIII wieku gatunku zwanego singerie, gdzie ubrane w modne stroje małpy zachowują się jak ludzie[2]: tańczą, grają na instrumentach i w gry hazardowe, są artystami tworzącymi dzieła sztuki i tym podobne.

Satyryczny obraz po raz pierwszy wystawiony na Salonie w Paryżu w 1839, przedstawia czterech elegancko ubranych „ekspertów” w atelier, na co wskazują liczne obrazy zgromadzone na podłodze i paleta wisząca na ścianie. „Znawcy sztuki” w skupieniu badają pejzaż na sztaludze w stylu siedemnastowiecznego malarza Nicolasa Poussina[1]. Każda z małp posiada jakiś przedmiot: siedząca na krześle trzyma w lewej ręce szkło powiększające by lepiej przyjrzeć się szczegółom na obrazie, tak samo jak stojąca za nią ze szkłem w prawej dłoni. Małpa stojąca po lewej stronie trzyma parasol pod pachą, małpa po prawej stronie pochylająca się nad płótnem trzyma w lewej ręce laskę i cylinder.

Pokolenie Decamps’a, w tym takie postacie jak Théodore Rousseau i Jules Dupré, starało się rzucić wyzwanie dominującemu poglądowi, że sztuka przeszłości powinna dyktować współczesny gust. Obraz Eksperci jest swego rodzaju manifestem sprzeciwu wobec tego poglądu[1].

W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się rysunek Rzeczoznawcy w pracowni malarza autorstwa Alexandre’a-Gabriela Decamps’a stworzony na podstawie obrazu Eksperci[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Metropolitan Museum of Art: The Experts (ang.). [dostęp 2018-10-24].
  2. a b Muzeum Narodowe w Warszawie: Rzeczoznawcy w pracowni malarza (pol.). [dostęp 2018-10-24].
Na podstawie artykułu: "Eksperci (obraz Alexandre’a-Gabriela Decamps’a)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy