Ekstradycja (serial telewizyjny)


Ekstradycja (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ekstradycja – polski sensacyjny serial telewizyjny w reżyserii Wojciecha Wójcika, emitowany w telewizji TVP1 od 9 listopada 1995 do 10 czerwca 1999.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Wstęp | edytuj kod

Głównym bohaterem jest Olgierd Halski, nadkomisarz policji (Marek Kondrat), który tropi handlarzy narkotyków, rosyjską mafię i usiłuje walczyć z korupcją wśród polskich urzędników państwowych. Dodatkowo ścigani przez niego wkraczają w jego życie prywatne, zagrażając jego najbliższym. Olgierd jest policjantem bardzo skutecznym, jednak jego życie prywatne usłane jest problemami – jest rozwiedzionym alkoholikiem, a jego córka Basia wychowywana jest przez jego siostrę – bizneswoman Sabinę Borkowską (Małgorzata Pieczyńska). Jedynymi osobami, którym ufa są jego przyjaciel i przełożony – podinspektor Stefan Sawka (Witold Dębicki), oraz szef UOP-u Jerzy (Krzysztof Kolberger), kolega Olgierda z lat młodości występujący z nim na zawodach szermierczych. Ogólnie serial przedstawia całokształt problemów bezpieczeństwa państwa w latach 90. w ramach nowo ustanowionej III RP. Fabuła serialu, obok przedstawienia przestępczej działalności gangsterów, półświatka, zorganizowanych grup przestępczych, ujawnia także działalność organów ścigania: policji oraz Urzędu Ochrony Państwa, ukazując przy tym pozytywne i negatywne postaci funkcjonariuszy.

Seria 1. | edytuj kod

Halski zajmujący się walką z dilerami narkotyków otrzymuje od Sawki sprawę wymuszania haraczy od restauratorów na warszawskiej Starówce spowodowanego wojną między Sytym i Cyrkiem – dwoma bossami narkotykowymi w mieście. Sprzedawana przez Sytego heroina jest produkowana w Rosji, a następnie przemycana do Polski przez granicę. Przemyt organizuje były pułkownik KGB Arkadij Zajcew, przedstawiciel rosyjskiej mafii współpracujący z oboma gangami. Halski śledzi spotkanie Sytego i Cyrka, w wyniku czego ten drugi ginie, zaś Halski zostaje przyłapany przez gangsterów, a następnie wrobiony w śmierć młodej narkomanki, po czym z ręki podwójnego agenta Struny ginie również Syty. Olgierd ucieka od pracy i popada w alkoholizm. Kilka miesięcy później w kraju wybucha afera związana z amerykańsko-polskim przedsiębiorcą Peterem Novotnym, właścicielem firmy Eco-Eatables, który ukrywa się przed ekstradycją do USA. Novotny współpracuje z mafią i Zajcewem i organizuje szmuglowanie heroiny na zachód w puszkach z produktami jego firmy. Za namową Sawki Halski postanawia wrócić do policji i pomóc wytropić mafię i Novotnego. Tymczasem Urząd Ochrony Państwa wysyła do tej sprawy młodego kapitana Kamila Zybertowicza, który staje się wspólnikiem Halskiego. Aby rozwiązać sprawę ekstradycji Zajcew postanawia wysłać do Stanów sobowtóra Novotnego, co następnie zostaje odkryte. Kamil odkrywa, gdzie trzymane są puszki z rosyjską heroiną, jednak zostaje zabity przez ludzi Zajcewa, poinformowanego o akcji przez wtyczkę w UOP-ie – pułkownika Szawłowskiego. Halski postanawia ostatecznie rozprawić się z mafią i odnaleźć prawdziwego Novotnego.

Seria 2. | edytuj kod

Po śmierci Zajcewa, boss rosyjskiej mafii – Iwanow, powierza władzę Nadieżdzie Tumskiej. Jej żołnierzem numer jeden, i kochankiem zarazem, jest Jurij. Tumska, Jurij i przybyły z Turcji „Struna” planują przemycić na zachód 100 kg narkotyków. Na ten towar ma ochotę również Gundis – szef łotewskiego gangu, który jest zagorzałym wrogiem Nadieżdy. Nadieżda zaprzyjaźnia się z Sabiną, z którą to ma mieć wspólny biznes. Heroina, która miała trafić za granicę w puszkach, została przechwycona przez policję i przeznaczona do spalenia. Aby odzyskać narkotyki, gangsterzy Nadieżdy postanawiają zaszantażować Olgierda i Sabinę, porywając Basię na Mazurach. Zrozpaczony Halski rozpoczyna wojnę z gangsterami i robi co może, aby odzyskać córkę, naginając także prawo. Nadieżda zaś wrabia Sabinę w aferę zdefraudowania pieniędzy przez powiązany z mafią Geobank. Halskiemu udaje się odzyskać Basię oraz narkotyki, jednak doczekuje się ostracyzmu od mediów. W efekcie Halski i zdymisjonowany Jerzy postanawiają samowolnie spalić skradzione narkotyki w wyniku czego Olgierd zostaje wyrzucony z policji. Niezadowolony z Nadieżdy Iwanow postanawia pozbyć się jej, czego udowadniając wierność szefowi, dokonać ma Jurij, który po tym fakcie zostaje nowym wiceprezesem Geobanku. Iwanow ulatnia się z kraju, a na swoje miejsce wstawia tajemniczego Jana Tuwarę.

Seria 3. | edytuj kod

Komisarz Halski został zwolniony z pracy w policji za zniszczenie dowodów rzeczowych – narkotyków wartości 100 milionów dolarów, należących do organizacji przestępczej powiązanej ze służbami specjalnymi byłego ZSRR. Nowym rezydentem syndykatu w Polsce zostaje tajemniczy Tuwara, a jego prawą ręką zawodowy morderca Jurij. Sawka załatwia Halskiemu pracę w Biurze Ochrony Rządu. Będąc blisko szczytów władzy, Halski odkrywa gigantyczną aferę korupcyjną. Życiu bliskich mu osób znowu zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo.

Postać policjanta Olgierda Halskiego jest także główną w niemieckim filmie kryminalnym Podróż do śmierci (niem. Reise in den Tod) z 1996.

Emisja | edytuj kod

Zrealizowano 3 serie Ekstradycji (po 6, 9 i 10 odcinków z 1995, 1996 i 1998).

Serial zawsze był emitowany w czwartki o 20.10 na TVP1. Wyjątkiem był pilotażowy odcinek 3. serii, który miał emisję w sobotę 17 października 1998.

  • Seria 1.: 9 listopada 1995 – 14 grudnia 1995
  • Seria 2.: 4 września 1997 – 30 października 1997
  • Seria 3.: 8 kwietnia 1999 – 10 czerwca 1999

Obsada | edytuj kod

Role główne | edytuj kod

Czarne charaktery | edytuj kod

Obsada dubbingu | edytuj kod

Narratorzy | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ekstradycja (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy