Ekstraklasa w piłce nożnej (2019/2020)


Ekstraklasa w piłce nożnej (2019/2020) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 25 sie 2020. Od tego czasu wykonano 4 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ekstraklasa 2019/2020 – 94. edycja oficjalnych mistrzostw Polski w piłce nożnej mężczyzn, po raz 86. przeprowadzona w formule ligowej, jako najwyższy szczebel w hierarchii. Organizatorem rozgrywek była Ekstraklasa SA, a brały w nich udział drużyny 16 profesjonalnych klubów piłkarskich. Sponsorem tytularnym była Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, w związku z czym obowiązuje nazwa marketingowa PKO Ekstraklasa[1].

Wzorem sześciu wcześniejszych edycji sezon składał się z dwóch części: fazy zasadniczej (30 kolejek, 240 spotkań) oraz – następującej po niej – fazy finałowej w dwóch grupach (7 kolejek, 56 meczów), po raz trzeci nie były jednak dzielone punkty pomiędzy obiema fazami. Zmagania rozpoczęły się 19 lipca 2019, a zakończyły 19 lipca 2020. Łącznie rozegranych zostało 296 spotkań.

Beniaminkami byli: Raków Częstochowa (powrót do Ekstraklasy po 21 latach) oraz ŁKS Łódź (powrót do Ekstraklasy po 7 latach). Tytułu mistrzowskiego bronił Piast Gliwice. Mistrzostwo Polski zdobyła Legia Warszawa.

Spotkaniem inaugurującym sezon był mecz Arki Gdynia z Jagiellonią Białystok, zakończony wynikiem 0:3 dla drużyny z Podlasia. Pierwszą bramkę rozgrywek zdobył Bartosz Bida.

20 marca 2020 rozgrywki zostały zawieszone z powodu pandemii COVID-19[2]. Wznowienie rozgrywek nastąpiło 29 maja 2020[3], a zakończyć się mają 19 lipca 2020. Z powodu pandemii COVID-19 wszystkie 32 spotkania od 27 do 30 kolejki zostały rozegrane bez udziału publiczności. Na wszystkich 56 meczach rundy finałowej maksymalna liczba widzów na trybunach stadionu mogła wynosić 25 procent ogólnej liczby miejsc siedzących przeznaczonych dla publiczności[4] (decyzją PZPN na stadionie Górnika Zabrze wskaźnik ten wynosił niespełna 19 procent)[5].

Spis treści

Format rozgrywek | edytuj kod

Sezon 2019/2020 jest kolejnym rozgrywanym w formacie rozgrywek ESA-37, czyli z podziałem rozgrywek po rundzie zasadniczej na dwie grupy (A i B) po 8 drużyn. Podobnie jak w poprzednim sezonie, także i tym razem zespoły przystąpią do rundy finałowej bez podziału punktów zdobytych w rundzie zasadniczej. Jednak zmienione zostaną zasady awansu i spadku z ligi: począwszy od sezonu 2019/20 z Ekstraklasy do pierwszej ligi spadną trzy zespoły, natomiast z pierwszej ligi do Ekstraklasy dwa zespoły awansują jak dotychczas bezpośrednio, podczas gdy zespoły z miejsc 3-6 powalczą w barażach o jedno miejsce premiowane awansem do Ekstraklasy[6].

Układ par rundy finałowej:

Drużyny | edytuj kod

JAGARKŚLĄLEGLPOLGDWPŁPOGKORZLUWKRCRAPIAGZARAKŁKS Lokalizacja siedzib klubów grających w Ekstraklasie 2019/2020

Runda zasadnicza | edytuj kod

Tabela | edytuj kod

Aktualne na 2020-06-077 czerwca 2020. Źródło: 90minut.pl (pol.)
Oznaczenia: (M) – mistrz po rundzie finałowej (PP) – zdobywca Pucharu Polski (S) – spadek po rundzie finałowej.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. liczba zdobytych bramek na wyjeździe w meczach bezpośrednich (dla dwóch drużyn o równej liczbie punktów); 5. liczba zdobytych bramek w meczach bezpośrednich (dla więcej niż dwóch drużyn o równej liczbie punktów); 6. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 7. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek; 8. liczba zwycięstw w całym cyklu rozgrywek; 9. liczba zwycięstw na wyjeździe w całym cyklu rozgrywek; 10. mniejsza liczba punktów za kartki (czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, wykluczenie na skutek dwóch żółtych kartek = 3 punkty, uwzględniające 1 punkt za pierwszą żółtą kartkę); 11. wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play. W przypadku, gdy drużyny o równej liczbie punktów nie rozegrały jeszcze wszystkich meczów bezpośrednich, punkty od 2 do 5 są pomijane.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Lider kolejka po kolejce | edytuj kod

Legia Warszawa (piłka nożna)Wisła Płock (piłka nożna)Śląsk Wrocław (piłka nożna)Lech PoznańPogoń SzczecinJagiellonia Białystok

JAG – Jagiellonia Białystok, POG – Pogoń Szczecin, LPO – Lech Poznań, ŚLĄ – Śląsk Wrocław, WPŁ – Wisła Płock, LEG – Legia Warszawa

Miejsca po danych kolejkach | edytuj kod

Uwaga: zestawienie nie uwzględnia meczów przełożonych na późniejsze terminy[c]. Podkreśleniem wyróżniono miejsce zajmowane przez drużynę, która rozegrała mniej meczów niż przeciwnicy.

Wyniki | edytuj kod

 Osobny artykuł: Ekstraklasa w piłce nożnej (2019/2020)/Wyniki spotkań fazy zasadniczej.

Mecz po meczu – zwycięstwa, remisy, porażki | edytuj kod

Uwaga: zastosowano kolejność chronologiczną (np. jeśli dana drużyna rozegrała mecz 2. kolejki jako swój piąty w kolejności, jego rezultat podano w kolumnie oznaczonej numerem „5”).

Runda finałowa | edytuj kod

Tabela | edytuj kod

Źródło: 90minut.pl (pol.)
Oznaczenia: (M) – mistrzostwo, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba zdobytych punktów w rundzie zasadniczej; 3. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich w rundzie zasadniczej; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich w rundzie zasadniczej; 5. różnica bramek w meczach bezpośrednich w rundzie zasadniczej – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 6. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 7. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek; 8. wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Cracovia zdobyła Puchar Polski 2019/2020.

Lider kolejka po kolejce | edytuj kod

Legia Warszawa

LEG – Legia Warszawa

Miejsca po danych kolejkach | edytuj kod

Wyniki | edytuj kod

 Osobny artykuł: Ekstraklasa w piłce nożnej (2019/2020)/Wyniki spotkań fazy finałowej.

Mecz po meczu – zwycięstwa, remisy, porażki | edytuj kod

Statystyki | edytuj kod

Bramki, kartki | edytuj kod

Najlepsi strzelcy | edytuj kod

Opracowano na podstawie: EkstraStats. Ostatnia aktualizacja: 2020.07.20

Najlepsi asystenci | edytuj kod

Opracowano na podstawie: EkstraStats. Ostatnia aktualizacja: 2020.07.21

Klasyfikacja kanadyjska | edytuj kod

Opracowano na podstawie: EkstraStats. Ostatnia aktualizacja: 2020.07.21

Hat-tricki | edytuj kod

Czyste konta | edytuj kod

Opracowano na podstawie: EkstraStats. Ostatnia aktualizacja: 2020.07.24.

Rekordy drużynowe | edytuj kod

Bramki samobójcze | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Nagroda miesiąca | edytuj kod

Gala Ekstraklasy | edytuj kod

W związku z pandemią koronawirusa nagrody najlepszym zawodnikom w lidze wręczono nie jak dotychczas na uroczystej gali a na stadionie w czasie ostatniej kolejki spotkań. Wśród wyróżnionych znaleźli się:

Opracowano na podstawie: ekstraklasa.org

Prezesi, trenerzy i kapitanowie | edytuj kod

Zmiany trenerów | edytuj kod

Stadiony | edytuj kod

Stroje i sponsorzy | edytuj kod

Prawa transmisyjne | edytuj kod

Główni partnerzy telewizyjni PKO Bank Polski Ekstraklasa 2019/2020

Wszystkie mecze rozgrywek są dostępne na antenach Platformy Canal+, w tym najbardziej popularnych – Canal+ Sport (wszystkie anteny) Canal+, Canal+ 4K, nSport+. Dodatkowo w każdej kolejce jedno wybrane spotkanie emituje także Telewizja Polska (głównie TVP Sport, sporadycznie TVP1 i TVP2)[64], która ma również prawa do nadawania skrótów ze wszystkich boisk, gdzie w danej kolejce odbywały się spotkania.Telewizja publiczna korzysta również z prawa do pokazywania fragmentów meczów za pośrednictwem internetu na stronie sport.tvp.pl transmitując na żywo równolegle z TVP Sport magazyn Gol.

Od 2011 jedynym realizatorem odpowiadającym za przekaz sygnału telewizyjnego i internetowego z rozgrywek jest spółka Ekstraklasa Live Park, której właścicielem jest Ekstraklasa SA. To właśnie z tych usług korzystają nadawcy transmitujący spotkania ligi lub udostępniający skróty ze spotkań[65].

Całą Ekstraklasę mogą oglądać także widzowie Cyfrowego Polsatu i wybranych sieci kablowych za pośrednictwem płatnych kanałów Canal+ Sport 3 i Canal+ Sport 4, które transmitują mecze piłkarskie oraz magazyny ligowe[66]. Kanały Canal+ dedykowane w całości najwyższej polskiej lidze rozgrywek w piłce nożnej są też dostępne za pośrednictwem internetowego serwisu Player+[67].

Skróty meczów bez komentarza udostępnia bezpłatnie strona ekstraklasa.org, oficjalna strona internetowej ligi[68]. Za pośrednictwem portalu YouTube na oficjalnym kanale Ekstraklasy można oglądać wybrane bramki zdobyte podczas spotkań i wywiady (głównie z piłkarzami i trenerami)[69].

Ponadto rozgrywki można zobaczyć również w siedmiu bałkańskich krajach: Serbii, Chorwacji, Macedonii Północnej, Czarnogórze, Kosowie, Słowenii oraz Bośni i Hercegowinie. Prawa do transmisji wszystkich meczów PKO Ekstraklasy kupiła telewizja Planet Sport, nadająca w tym regionie Europy i stanowiąca własność Telekom Austria[70].

Po dwóch sezonach transmitowania wybranych spotkań Ekstraklasy, z ubiegania się o prawa telewizyjne w tym zakresie zrezygnował Eurosport.

W sierpniu 2019 prawa do transmisji niektórych meczów ligi nabył kodowany niemiecki kanał SportDigital. Pierwszą transmisję stacja przeprowadziła 5 sierpnia z Krakowa, gdzie tamtejsza Wisła podejmowała Górnik Zabrze[71]. W tym samym miesiącu wystartowała platforma Ekstraklasa TV, na której dostępne są skróty meczów, wywiady z piłkarzami, trenerami itp. Na terenie Europy, z wyłączeniem Polski, Bałkanów i Niemiec (wykupione prawa telewizyjne na wyłączność) za odpowiednią opłatą można oglądać dzięki niej na żywo spotkania z polskim komentarzem. W planach jest także uruchomienie wersji z komentarzem w języku angielskim. Platforma działa też w formie aplikacji mobilnej przeznaczonej dla smarfonów oraz smart TV i Apple TV[72][73].

Magazyny i skróty meczów nadawane w trakcie rozgrywek | edytuj kod

Magazyny | edytuj kod

 • Gol – program podsumowujący każdą kolejkę Ekstraklasy, prezentujący wszystkie bramki oraz omawiający kontrowersyjne lub interesujące sytuacje. Eksperci dyskutują o bieżących sprawach rozgrywek. Magazyn prowadzą rotacyjnie dziennikarze redakcji sportowej TVP.

Premierowa pora emisji: poniedziałek, g. 20:00, TVP Sport, sport.tvp.pl

 • Lech TV i Legia TV – kanały internetowe poświęcone Lechowi Poznań i Legii Warszawa. W materiałach przedstawiane są kulisy wokół meczów (głównie z Ekstraklasy) tych drużyn oraz przeprowadzane wywiady z piłkarzami i zawodnikami tychże klubów.

Premierowa pora emisji: programy są publikowane z różną częstotliwością w serwisie YouTube oraz emitowane w TVP Sport i umieszczane na sport.tvp.pl.

 • Planeta Ekstraklasa – krótkie reportaże poświęcone PKO Ekstraklasie.

Premierowa pora emisji: środa, g. 20:00, Canal+ Sport i Canal+ Sport 3

 • Liga gra – program zapowiadający zbliżającą się kolejkę PKO Ekstraklasy połączony z wizytą w klubach, komentarzami ekspertów i opiniami dziennikarzy.

Premierowa pora emisji: czwartek, g. 20:00, Canal+ Sport i Canal+ Sport 3

 • Super piątek – zapowiedź najciekawiej zapowiadającego się według redakcji piątkowego meczu kolejki i podsumowanie jednego spotkania.

Premierowa pora emisji: piątek, pół godziny przed najciekawiej zapowiadającym się piątkowym spotkaniem oraz 22:30, Canal+ Sport i Canal+ Sport 3

Premierowa pora emisji: sobota, g. 22:00, Canal+ Sport i Canal+ Sport 3

 • Liga+ Extra – magazyn poświęcony bieżącej kolejce rozgrywek. W programie eksperci rozmawiają o aktualnych wydarzeniach dotyczących polskiej Ekstraklasy. Program emituje gole ze spotkań Ekstraklasy oraz omówienie spornych i ciekawych sytuacji. Audycję prowadzi Andrzej Twarowski i Krzysztof Marciniak.

Premierowa pora emisji: niedziela, g. 19:30, Canal+ Sport i Canal+ Sport 3

 • Ekstraklasa po godzinach – podsumowanie ostatnich wydarzeń w Ekstraklasie. Obok poważnych analiz spotkań minionego weekendu, autorzy programu z przymrużeniem oka i nutą ironii prezentują też ciekawostki z ligi. Gospodarzami programu są Żelisław Żyżyński i Filip Surma.

Premierowa pora emisji: poniedziałek, g. 20:00, Canal+ Sport i Canal+ Sport 3

 • Witaj w klubie – reportaż o jednym z klubów występujących w Ekstraklasie. Gospodarzem programu jest Krzysztof Marciniak.

Premierowa pora emisji: program nie posiada stałej godziny nadawania i jest emitowany wielokrotnie na różnych antenach sportowych Canal+

Skróty meczów | edytuj kod

 • sportowe serwisy informacyjne TVP1 (Sport, g. 19:25), TVP2 (Sport telegram, g. 18:30), TVP Sport (Sportowy Wieczór, emitowany wieczorami o różnych porach między 21:25 a 23:30) i TVN (Sport, g. 19:35)
 • Ekstrapaka – program z obszernymi skrótami meczów danej kolejki Ekstraklasy.

Premierowa pora emisji: poniedziałek, g. 21:00, Canal+ Sport i Canal+ Sport 3

 • Ekstraklasa.org – oficjalna strona internetowa Ekstraklasy
 • Ekstraklasa.org – oficjalny kanał w serwisie YouTube (wybrane akcje zakończone zdobyciem gola)

Uwagi | edytuj kod

 1. Mecz rozegrany bez udziału publiczności na skutek decyzji wojewody dolnośląskiego.
 2. Mecze rozegrane bez udziału publiczności z powodu pandemii COVID-19
 3. Lista spotkań przełożonych:
  • Wisła Płock – Legia Warszawa (4. kolejka, rozegrane 16 września 2019).
 4. Bezpośrednio: patrz tabela po rundzie zasadniczej.
 5. Pojemność ograniczona ze względu na przebudowę obiektu. Docelowa pojemność – 22 368.

Przypisy | edytuj kod

 1. PKO BP sponsorem tytularnym Ekstraklasy, parkiet.com [dostęp 2019-07-19]  (pol.).
 2. Mecze Ekstraklasy odwołane do 26 kwietnia włącznie (pol.). ekstraklasa.org. [dostęp 2020-03-20].
 3. Wszyscy piłkarze Ekstraklasy zdrowi. Znamy terminarz pierwszych kolejek (pol.). ekstraklasa.org. [dostęp 2020-05-08].
 4. Oficjalnie: Kibice mogą wrócić na stadiony! Nowe wytyczne rządu (pol.). sport.pl. [dostęp 2020-06-12].
 5. PZPN dodatkowo ograniczył liczbę kibiców na meczu ekstraklasy (pol.). sport.pl. [dostęp 2020-06-15].
 6. Będą zmiany w Ekstraklasie. Trzy drużyny spadną z ligi, sportowefakty.wp.pl [dostęp 2019-05-05]  (pol.).
 7. Lechia Gdańsk - Arka Gdynia, 31 maj 2020 - PKO Ekstraklasa - Protokół meczowy, www.transfermarkt.pl [dostęp 2020-07-16]  (pol.).
 8. Lechia Gdańsk 4-3 Arka Gdynia, www.90minut.pl [dostęp 2020-07-16] .
 9. Trener Lipca 2019: Kosta Runjaic. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.08.14].
 10. Trener Sierpnia 2019: Vitezslav Lavicka. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.09.18].
 11. Trener Września 2019: Radosław Sobolewski. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.10.17].
 12. Trener Października: Radosław Sobolewski. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.11.14].
 13. Trener Listopada: Vitezslav Lavicka. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.12.20].
 14. Trener Listopada: Aleksandar Rogić. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.12.20].
 15. Trener Lutego 2020: Artur Skowronek. ekstraklasa.org. [dostęp 2020.03.25].
 16. Trener Czerwca 2020: Dariusz Żuraw - PKO BP Ekstraklasa - Strona oficjalna, ekstraklasa.org [dostęp 2020-07-17] .
 17. Trener Lipca 2020: Dariusz Żuraw, ekstraklasa.org [dostęp 2020-08-12] .
 18. Piłkarz Lipca 2019: Zvonimir Kozulj. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.08.08].
 19. Piłkarz Sierpnia 2019: Jesus Imaz. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.09.11].
 20. Piłkarz Września 2019: Paweł Brożek. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.10.09].
 21. Piłkarz Października 2019: Dominik Furman. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.11.07].
 22. Piłkarz Listopada 2019: Jarosław Niezgoda. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.12.11].
 23. Piłkarz Grudnia 2019: Jarosław Niezgoda. ekstraklasa.org. [dostęp 2020.01.17].
 24. Piłkarz Lutego 2020: Jose Kante. ekstraklasa.org. [dostęp 2020.03.16].
 25. Piłkarz Czerwca 2020: Łukasz Zwoliński, ekstraklasa.org [dostęp 2020-07-16] .
 26. Piłkarz Lipca 2020: Christian Gytkjaer, ekstraklasa.org [dostęp 2020-08-07] .
 27. Młodzieżowiec Lipca PKO Banku Polskiego 2019/20: Robert Gumny. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.08.05].
 28. Młodzieżowiec Sierpnia PKO Banku Polskiego - Przemysław Płacheta. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.09.06].
 29. Młodzieżowiec Września PKO Banku Polskiego: Bartosz Slisz. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.10.04].
 30. Młodzieżowiec Października PKO Banku Polskiego: Patryk Klimala. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.11.08].
 31. Młodzieżowiec Listopada PKO Banku Polskiego: Bartosz Białek. ekstraklasa.org. [dostęp 2019.12.06].
 32. Młodzieżowiec Grudnia PKO Banku Polskiego: Michał Karbownik. ekstraklasa.org. [dostęp 2020.01.06].
 33. Młodzieżowiec Lutego PKO Banku Polskiego: Kamil Jóźwiak. ekstraklasa.org. [dostęp 2020.03.06].
 34. Młodzieżowiec Czerwca PKO Banku Polskiego: Jakub Moder, ekstraklasa.org [dostęp 2020-07-16] .
 35. Młodzieżowiec Lipca PKO Banku Polskiego 2020: Daniel Szelągowski, ekstraklasa.org [dostęp 2020-07-27] .
 36. Arka Gdynia S.S.A. Oficjalny Serwis Internetowy - Komunikat Klubu, www.arka.gdynia.pl [dostęp 2020-05-12] .
 37. Arka Gdynia ma nowego trenera. Ireneusz Mamrot zastąpił Krzysztofa Sobieraja, trojmiasto.pl, 10 maja 2020 [dostęp 2020-05-12]  (pol.).
 38. Michał Probierz nowym trenerem Cracovii. cracovia.pl, 2017-06-20. [dostęp 2017-07-05].
 39. Marcin Brosz trenerem Górnika. 90minut.pl, 2016-06-03. [dostęp 2017-07-05].
 40. Maciej Bartoszek trenerem Korony. 90minut.pl, 2020-03-06. [dostęp 2020-03-06].
 41. Dariusz Żuraw trenerem Lecha (pol.). www.90minut.pl, 2019-03-31. [dostęp 2019-03-31].
 42. Piotr Stokowiec trenerem Lechii. 90minut.pl, 2018-03-05. [dostęp 2018-03-05].
 43. Aleksandar Vuković trenerem Legii, www.90minut.pl, 2 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-02]  (pol.).
 44. Waldemar Fornalik trenerem Piasta (pol.). 90minut.pl, 2017-09-19. [dostęp 2017-09-19].
 45. Kosta Runjaić trenerem Pogoni (pol.). 90minut.pl, 2017-11-06. [dostęp 2017-11-06].
 46. Marek Papszun trenerem Rakowa (pol.). 90minut.pl, 2016-04-18. [dostęp 2019-05-20].
 47. Vítězslav Lavička trenerem Śląska. 90minut.pl, 2019-01-03. [dostęp 2019-01-13].
 48. Artur Skowronek trenerem Wisły, 90minut.pl [dostęp 2019-11-14]  (pol.).
 49. Martin Ševela trenerem Zagłębia Lubin. 90minut.pl, 2019-09-16. [dostęp 2019-09-16].
 50. Leszek Ojrzyński odchodzi z Wisły Płock – Wisła Płock S.A., wisla-plock.pl [dostęp 2019-07-28]  (pol.).
 51. Decyzją zarządu Gino Lettieri został odsunięty od pracy z pierwszym zespołem Korony Kielce (pol.). 90minut.pl, 2019-08-31. [dostęp 2019-08-31].
 52. Decyzją zarządu oraz pionu sportowego Ben van Dael został odsunięty od prowadzenia pierwszej drużyny Zagłębia Lubin (pol.). 90minut.pl, 2019-08-31. [dostęp 2019-08-31].
 53. Daniel Myśliwiec trenerem Arki (pol.). 90minut.pl, 2019-10-08. [dostęp 2019-10-08].
 54. Maciej Stolarczyk odchodzi z Wisły (pol.). 90minut.pl, 2019-11-14. [dostęp 2019-11-14].
 55. Rafał Grzyb trenerem Jagiellonii (pol.). 90minut.pl, 2019-12-08. [dostęp 2019-12-08].
 56. Iwajło Petew trenerem Jagiellonii (pol.). 90minut.pl, 2019-12-30. [dostęp 2019-12-30].
 57. Maciej Bartoszek trenerem Korony (pol.). 90minut.pl, 2020-03-06. [dostęp 2020-03-06].
 58. Aleksandar Rogić odchodzi z Arki (pol.). 90minut.pl, 2020-03-07. [dostęp 2020-03-07].
 59. Krzysztof Sobieraj trenerem Arki (pol.). 90minut.pl, 2020-03-10. [dostęp 2020-03-10].
 60. Kazimierz Moskal odchodzi z ŁKS-u (pol.). 90minut.pl, 2020-05-02. [dostęp 2020-05-02].
 61. Wojciech Stawowy trenerem ŁKS-u (pol.). 90minut.pl, 2020-05-04. [dostęp 2020-05-04].
 62. Arka Gdynia S.S.A. Oficjalny Serwis Internetowy - Komunikat Klubu, www.arka.gdynia.pl [dostęp 2020-05-12] .
 63. Arka Gdynia S.S.A. Oficjalny Serwis Internetowy - Komunikat Klubu, www.arka.gdynia.pl [dostęp 2020-05-12] .
 64. Sezon 2019/2020 – czas nowości, ekstraklasa.org [dostęp 2019-07-22] .
 65. Home | Ekstraklasa Live Park, livepark.pl [dostęp 2019-07-22] .
 66. Ekstraklasa – nowe kanały w ofercie Cyfrowego Polsatu! CANAL+ Sport 3 i CANAL+ Sport 4 – najważniejsze polskie rozgrywki klubowe już od 10 zł/mies. Pierwsza kolejka w „otwartym oknie” | Grupa Polsat, grupapolsat.pl [dostęp 2019-07-22] .
 67. Chyłka Zaginięcie, promocja.player.pl [dostęp 2019-07-22] .
 68. PKO BP Ekstraklasa – Strona oficjalna, ekstraklasa.org [dostęp 2019-07-22] .
 69. LOTTO Ekstraklasa – Oficjalny Kanał [Trailer. EkstraklasaORG 2019-02-10. [dostęp 2019-07-22].
 70. Mecze ekstraklasy można będzie oglądać na Bałkanach. Nadawca indonezyjski jest zainteresowany transmisjami meczów z udziałem Lechii, wpolityce.pl [dostęp 2019-07-04] .
 71. PKO Ekstraklasa: Wisła – Górnik w niemieckiej stacji sportowej | Futbol w TV, SATKurier.pl [dostęp 2019-08-05] .
 72. Startuje Ekstraklasa TV. Nowa platforma streamingowa rozgrywek, Media2.pl [dostęp 2019-08-22]  (pol.).
 73. Ekstraklasa.TV, www.ekstraklasa.tv [dostęp 2019-08-22] .
Na podstawie artykułu: "Ekstraklasa w piłce nożnej (2019/2020)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy