Ekstraliga polska w hokeju na lodzie


Ekstraliga polska w hokeju na lodzie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ekstraliga – najwyższa klasa ligowych rozgrywek hokeja na lodzie w Polsce.

Triumfator ligi zostawał Mistrzem Polski, zaś najsłabsza drużyna relegowana była do I ligi. Rozgrywki o Mistrzostwo Polski pierwotnie były zarządzane przez Polski Związek Hokeja na Lodzie (w latach 1955–1999), zaś od 1999 przez Polską Ligę Hokejową (od sezonu 1999/2000 – liga zawodowa). W latach 1955–1999 zwyczajowo nazywana ekstraligą (niekiedy ekstraklasą). W 2013 PZHL na mocy umowy przekazał organizację i zarządzanie najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej spółce Polska Hokej Liga Sp. z o.o.[1] Dla rozgrywek ekstraligowych w hokeju na lodzie w Polsce od sezonu 2013/2014 przyjęto nazwę Polska Hokej Liga.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Od pierwszego w historii sezonu zmagań o tytuł mistrza Polski (tj. 1925/1926) do edycji 1954/1955 zmagania, mające na celu wyłonienie najlepszej drużyny hokejowej w Polsce toczyły się dwuetapowym systemem nieligowym. W pierwszej fazie MP wszystkie zespoły walczyły w poszczególnych okręgach (w ich skład wchodziły po dwa lub trzy województwa), a najlepsze ekipy uzyskiwały awans do centralnego turnieju finałowego MP. Odbywał się on w mieście jednego z uczestników, a jego zwycięzca otrzymywał tytuł mistrzowski. Co prawda w okresie międzywojennym pojawiały się koncepcje powołania nowoczesnej ligi (najbliżej ku temu było w 1938, gdy z powodu planowanej reformy systemu na ligowy zrezygnowano nawet z przeprowadzenia MP), jednak nigdy nie udało się ich zrealizować (po 1939 przeszkodził temu wybuch II wojny światowej).

Wszystko uległo zmianie w 1955, gdy Polski Związek Hokeja na Lodzie podjął decyzję o gruntownej reformie systemu rozgrywek o MP i utworzeniu systemu ligowego I i II szczebla. Pierwszy z nich stanowiła I liga, zwyczajowo nazywana ekstraklasą, zaś kolejnym była II liga. Rywalizację w nowej formule zainaugurowano w sezonie 1955/1956 w 8-zespołowej lidze, a do premierowej rywalizacji zostało zakwalifikowanych 6 najlepszych drużyn sezonu 1954/1955: CWKS Warszawa, Gwardia Bydgoszcz, Górnik Stalinogród, Pomorzanin Toruń, Gwardia Stalinogród, Podhale Nowy Targ, a ponadto ŁKS Łódź i Start Stalinogród (Stalinogród był przemianowaną nazwą Katowic). Pierwszym ligowym mistrzem Polski został najlepszy polski zespół hokejowy lat 50. – Legia Warszawa, która tytuł wywalczyła z kompletem punktów (14 zwycięstw w 14 meczach) i bilansem bramkowym 130:17, natomiast pierwszym spadkowiczem okazała się Gwardia Stalinogród.

Przed sezonem 2009/2010 nastąpiły kolejne zmiany w rozgrywkach. Dla uatrakcyjnienia I ligi wprowadzono bonus dla dwóch najlepszych zespołów pierwszej rundy – miały dołączyć do ekstraligi. Bonus wywalczyły: KTH Krynica i Polonia Bytom, z tym, że Polonia nie zdecydowała się na grę w Ekstralidze. Wakującego miejsca nie zajęła żadna z pozostałych drużyn pierwszoligowych. W nowej, 11-drużynowej ekstralidze nastąpił podział na grupy „lepszą” i „gorszą”. W grupie lepszej rywalizowało 6 zespołów, dwie najlepsze z grupy gorszej (5 ekip) po drugiej rundzie dołączały do lepszej szóstki. W ten sposób tworzone były 4 pary przed rozgrywkami finałowymi play-off. Ekstraligę pierwotnie miały opuścić zespoły z miejsc jedenastego i dwunastego, jednak po rezygnacji Polonii spadek dotyczył tylko ostatniej, jedenastej drużyny. W fazie zasadniczej tej edycji Cracovia zdobyła 104 punkty w 48 meczach, wyrównując tym samym rekord Dworów Unii Oświęcim z sezonu 2002/2003. Najwyższy procent zdobytych punktów należy do Podhala Nowy Targ, które w edycji 1976/1977 z 44 spotkań sezonu zasadniczego wygrało 36, a 3 zremisowało kończąc rywalizację z 75 "oczkami". Jednak wówczas za zwycięstwo przyznawano 2 punkty, a za remis 1 punkt. Po podliczeniu punktów według zasad, które obowiązują od sezonu 2001/2002, gdy za zwycięstwo drużyna otrzymuje 3 punkty, Podhale uzyskałoby 121 punktów. W tym sezonie zawodnicy Podhala ustanowili również rekord w ilości zdobytych bramek pokonując bramkarzy rywali 312 razy.

Od 1971 najlepszy zawodnik ligowy, wybrany w plebiscycie, otrzymuje nagrodę – Złoty Kij.

Transmisje telewizyjne ze spotkań PLH od 2006 prowadziła stacja TVP Sport[2].

26 kwietnia 2013 PZHL powołał Polską Hokej Liga Sp. z o.o. celem organizacji i zarządzania ligą zawodową[3].

Medaliści ligi | edytuj kod

(Uwaga! lista nie jest równoznaczna z listą Mistrzów Polski)

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie.

Bilans klubów | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Komunikat Spółki PHL (pol.). pzhl.org.pl. [dostęp 2013-05-08].
  2. Hokej na lodzie w TVP przez kolejne trzy sezony.
  3. Spółka powołana.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ekstraliga polska w hokeju na lodzie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy