Ekumeniczna Agencja Informacyjna


Ekumenizm.pl w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Ekumeniczna Agencja Informacyjna) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ekumenizm.pl – internetowy ekumeniczny serwis informacyjny powstały w 2004 jako inicjatywa młodych polskich chrześcijan różnych wyznań. Początkowo w redakcji pracowali wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego oraz Zielonoświątkowego. Cieszy się dużą popularnością w środowisku wyznań mniejszościowych[2].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Ekumenizm.pl powstał w wyniku podziału w redakcji serwisu informacyjnego kosciol.pl. Część zespołu zdecydowała się powołać Ekumeniczną Agencję Informacyjną i prowadzić jej działalność na osobnej witrynie internetowej. Serwis Ekumenicznej Agencji Informacyjnej skupia się na dostarczaniu najnowszych informacji z życia Kościołów i ich działalności ekumenicznej, a także na komentowaniu bieżących wydarzeń społeczno-religijnych. Witryna posiada również szeroki wachlarz informacji teologicznych, konfesjoznawczych, ale również z innych dziedzin, takich jak: religioznawstwo i kulturoznawstwo. Istotnym celem ekumenizm.pl jest również popularyzowanie wiedzy o kulturze i duchowości chrześcijańskiej. Stroną związaną z ekumenizm.pl jest Magazyn Teologiczny Semper Reformanda.

Do 15 czerwca 2012 redaktorem naczelnym Ekumenizm.pl był Tomasz Terlikowski, zaś od 20 czerwca 2012 funkcję redaktora naczelnego serwisu piastuje Dariusz Bruncz[3].

31 grudnia 2014 serwis Ekumenizm.pl otrzymał nowe logo i szatę graficzną.

Redakcja | edytuj kod

Zespół Redakcyjny[4]

  • Dariusz Bruncz – Redaktor Naczelny
  • Dorota Walencik – Z-ca Redaktora Naczelnego
  • Piotr Timus – redaktor
  • Piotr Kubala – redaktor techniczny
  • Adam Ciućka

1 stycznia 2008 z redakcji odeszło dwóch współzałożycieli i redaktorów serwisu: dr Kazimierz Bem i Piotr Kalinowski, a także redaktor Jacek Szymański.

3 października 2008 roku zmarł na zawał serca ks. Mirosław Kropidłowski – redaktor serwisu.

Kontrowersje | edytuj kod

2 grudnia 2005 większość członków redakcji wystosowała list otwarty do zwierzchników swoich Kościołów, w którym prosili o wyraźne potępienie faszystowskich głosów przy okazji „Marszów Równości” pisząc (m.in.):

„Chcielibyśmy usłyszeć od naszych przywódców kościelnych jasny głos, że przytoczone wyżej okrzyki i agresywne zachowania kontrdemonstrantów nie mają nic wspólnego z chrześcijaństwem, ale są atakiem na podstawowe zasady naszej wiary.”

Choć żaden z liderów kościelnych nie odpowiedział ani nie ustosunkował się do tego listu, odbił on się szerokim (momentami krytycznym) echem wśród mediów i na chrześcijańskich forach dyskusyjnych.

Po publikacji Tomasza Terlikowskiego w „Newsweeku” z marca 2006 wyznawcy Kościołów nierzymskokatolickich zaczęli zadawać swoim przywódcom pytania o ich przeszłość. Przodował w tym portal Ekumenizm.pl[2].

W 2014 serwis Ekumenizm.pl opublikował serię artykułów nt. sytuacji w Kościele Starokatolickim Mariawitów w związku z podpisaniem przez biskupów tego Kościoła porozumienia i deklaracji, dotyczących ponownego przyjęcia do Unii Utrechckiej. Teksty na Ekumenizm.pl wywołały ogólnokościelną debatę i wiele kontrowersji, w tym ostrą reakcję świeckich niezadowolonych z samowoli biskupów. Unia Utrechcka zdecydowała się odłożyć członkostwo Kościoła Starokatolickiego Mariawitów na bliżej nieokreśloną przyszłość.

W 2015 serwis rozpoczął publikacje cyklu: „Pod nadzorem bezpieki” dotyczącym historii Kościołów mniejszościowych w okresie PRL. Członkowie redakcji przeprowadzili kwerendy w Instytucie Pamięci Narodowej dotyczące chrześcijan ewangelikalnych, Kościołów mariawickich, a także funkcjonowania Polskiej Rady Ekumenicznej. Badania archiwów IPN zaowocowały kilkoma artykułami odsłaniającymi kulisy inwigilacji Kościołów przez Służbę Bezpieczeństwa PRL[5].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. How popular is ekumenizm.pl? (ang.). alexa.com. [dostęp 2015-11-25].
  2. a b Michalak 2014 ↓, s. 357.
  3. Nowy naczelny ekumenizm.pl (pol.). ekumenizm.pl. [dostęp 2018-07-01].
  4. Redakcja ekumenizm.pl (pol.). 2009-06-20. [dostęp 2010-09-30].
  5. "Pod nadzorem bezpieki" - zapowiedź cyklu na ekumenizm.pl - Ekumenizm.pl (pol.). Ekumenizm.pl. [dostęp 2015-10-14].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ekumeniczna Agencja Informacyjna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy