Elīna Garanča


Elīna Garanča w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elīna Garanča (ur. 16 września 1976 w Rydze) – łotewska mezzosopranistka[1].

Życiorys | edytuj kod

Jest córką i uczennicą Anity Garančy, profesor w Łotewskiej Akademii Muzycznej i Łotewskiej Akademii Kultury (jest to jedyna łotewska uczelnia kształcąca aktorów i reżyserów, jedyna w Rydze oferująca kierunek studiów „język i kultura polska”, utrzymuje ona także kontakty z Polską[2]), pedagoga wokalnego w Łotewskiej Operze Narodowej oraz na kursach mistrzowskich o międzynarodowym zasięgu (m.in. w Rydze i Wiedniu)[3]. Studia śpiewu na Łotewskiej Akademii Muzycznej rozpoczęła w roku 1996. Kontynuowała studia w Wiedniu oraz w Stanach Zjednoczonych (z Virginią Zeani). Profesjonalną karierę zaczęła w Südthüringisches Staatstheater, w Meiningen, później pracowała w Operze Frankfurckiej (Frankfurt nad Menem). W roku 1999 wygrała Mirjam Helin International Singing Competition w Helsinkach[4].

Przełom w międzynarodowej karierze Elīny nastąpił w roku 2003 na Salzburger Festspiele, gdzie wystąpiła jako Annio w operze W.A. Mozarta Łaskawość Tytusa. Od tamtej pory zaczęła otrzymywać prestiżowe propozycje i występowała między innymi w Operze Wiedeńskiej (2004), Paryżu (2005) czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku (2008), gdzie w 2010 roku zaśpiewała tytułową rolę w Carmen Georges'a Bizeta.

Przypisy | edytuj kod

  1. Robert Cummings: Elīna Garanča Biography (ang.). AllMusic. [dostęp 2015-07-09].
  2. Krzysztof Szyrszeń: Łotewska Akademia Kultury: polskie akcenty (pol.). W: DELFI > Kultura [on-line]. , pl.delfi.lt, 1 października 2012. [dostęp 2015-07-10].
  3. Anita Garanča, pedagog śpiewu (pol.). W: Stron internetowa teatru [on-line]. Teatr Wielki - Opera Narodowa. [dostęp 2015-07-10].
  4. Veikko Ylikojola, Jaani Länsiö: Where are they now? Previous winners (ang.). W: Strona internetowa The Mirjam Helin International Singing Competition [on-line]. www.mirjamhelin.fi, 2014. [dostęp 2015-07-10].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Elīna Garanča" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy