Elżbieta Czykwin


Elżbieta Czykwin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elżbieta Krystyna Czykwin – polska pedagog i socjolog, profesor nauk społecznych, nauczyciel akademicki Wydziału Pedagogicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1974 ukończyła studia na kierunku pedagogika w Uniwersytecie Wrocławskim. W 1980 w Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie rozprawy pt. Stosunek nauczycieli do roli zawodowej a styl kierowania wychowawczego wykonanej pod opieką prof. Hanny Świdy-Ziemby uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. W 2001 w Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie rozprawy pt. Białoruska mniejszość narodowa jako grupa stygmatyzowana otrzymała stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie socjologii. W 2016 uzyskała tytuł profesora nauk społecznych[1].

Była profesorem Uniwersytetu w Białymstoku na Wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Teorii Wychowania i Studiów Pedeutologicznych oraz Zakładzie Socjologii Edukacji. Jest profesorem Wydziału Pedagogicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Za książkę Stygmat społeczny z 2007, została uhonorowana Nagrodą im. Profesor Ireny Lepalczyk przyznanej jej przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe w roku 2008[2].

Jest żoną posła Eugeniusza Czykwina[3].

Publikacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Prof. dr hab. Elżbieta Krystyna Czykwin, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2018-09-26] .
  2. Stygmat społeczny. Elżbieta Czykwin. Opis/O Autorze, ksiegarnia.pwn.pl [dostęp 2018-09-26] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-04] .
  3. StanisławS. Podemski StanisławS., Nieswoi swoi, „Polityka”, 39 (2264), 23 września 2000, s. 88-89 [dostęp 2018-09-26] .

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Elżbieta Czykwin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy