Elżbieta Dziewońska


Elżbieta Dziewońska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elżbieta Dziewońska (ur. 1 kwietnia 1903 w Moskwie, zm. 1 września 1977 w Chicago) – polska aktorka, reżyser, publicystka, działaczka polonijna. Siostra Janusza Dziewońskiego.

Spis treści

Kariera zawodowa | edytuj kod

W 1923 ukończyła Kursy Wokalno-Dramatyczne H. J. Hryniewieckiej i rozpoczęła karierę w teatrach całej Polski, pracując z wybitnymi ludźmi teatru tego okresu i zdobywając uznanie krytyki:

Po wybuchu II wojny światowej, z grupą aktorów, przez Bukareszt, Paryż, grając – również na francuskiej prowincji – dotarła do Lizbony, skąd wraz z mężem, Lucjanem Krzemieńskim, w 1940 przedostała się do Kanady. Tam w latach 1941–1943 prowadzili zespół objazdowy pod nazwą Teatr Polski w Kanadzie ze stałą siedzibą w Hamilton, a później w Toronto. W 1944 występowała w Polskim Teatrze Artystów w Nowym Jorku. Na przełomie 1944/45 prowadziła wraz z mężem i Antonim Cwojdzińskim zespół objazdowy wystawiający w ośrodkach polonijnych USA program o powstaniu warszawskim Warszawa w ogniu.

W 1945 osiedlili się z mężem w Chicago, gdzie występowała w miejscowym polonijnym teatrze objazdowym. Od 1950 prowadzili stały teatr polski w Chicago – „Nasza Reduta”. Po śmierci męża od 1955 do 1973 prowadziła go sama, zajmując się głównie reżyserią.

Zasłużona dla kultury teatralnej Polonii. W grudniu 1965 zorganizowano uroczysty wieczór poświęcony jej działalności. Polsko-Amerykański Fundusz Stypendialny przyznał jej tytuł ”Kobieta Roku 1969” za pracę artystyczno-społeczną.

Zajmowała się również publicystyką prowadząc przez wiele lat dział kobiecy w „Dzienniku Chicagoskim[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Biogram Elżbiety Dziewońskiej w bazie Encyklopedia Teatru Polskiego.

Filmografia | edytuj kod

  • 1938 – Serce matki (obsada aktorska)
  • 1938 – Profesor Wilczur (obsada aktorska, nie występuje w czołówce)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Elżbieta Dziewońska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy