Elżbieta Franciszka Maria Austriacka


Elżbieta Franciszka Maria Austriacka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Elżbieta z rodziną: syn Fryderyk z żoną i córką, hiszpańska królowa Krystyna i królowa Bawarii Maria Teresa

Elżbieta Franciszka Maria Habsburg-Lotaryńska (ur. 17 stycznia 1831 w Budzie, Węgry; zm. 14 lutego 1903 w Wiedniu) – księżniczka Węgier i Czech, arcyksiężniczka Austrii.

Elżbieta Franciszka urodziła się jako córka palatyna Węgier Józefa Habsburga (1776-1847) i jego trzeciej żony Marii Doroty Wirtemberskiej (1797-1855). Jej dziadkami ze strony ojca byli cesarz Leopold II i księżniczka hiszpańska Maria Ludwika Burbon. Jej dziadkami ze strony matki byli Ludwik Wirtemberski, książę Wirtembergii (1756-1817) i Henrietta, księżniczka Nassau-Weilburg.

Maria Ludwika była córką króla Karola II Hiszpańskiego i polskiej księżniczki Marii Amalii Wettyn. Ludwik Wirtemberski był synem Fryderyka Eugeniusza, księcia Wirtembergii i Zofii Doroty Brandenburg-Schwedt oraz młodszym bratem Fryderyka I, pierwszego króla Wirtembergii, a starszym – Marii Fiodorownej, żony cara Rosji Pawła I.

4 października 1847 roku w Wiedniu, Elżbieta wyszła za mąż za arcyksięcia Ferdynanda Karola Wiktora z linii modeńskiej (1821-1849), syna Franciszka IV i Marii Beatrycze Sabaudzkiej, z którym miała jedną córkę Marię Teresę (1849-1919), ostatnią królową Bawarii.

Arcyksiężniczka Elżbieta uważana była przez współczesnych za bardzo piękną kobietę. Była poważną kandydatką na przyszłą cesarzową austriacką, aprobowaną przez Franciszka Józefa, jednakże arcyksiężnej Zofii udało się storpedować jej kandydaturę, pod pretekstem wzrostu wpływów węgierskich na dworze. Po raz drugi wyszła za mąż 18 kwietnia 1854 roku w Wiedniu, dokładnie tydzień przed uroczystościami ślubnymi cesarza. Jej drugim mężem został arcyksiążę Karol Ferdynand (1818-1874). Para miała szóstkę dzieci:

Elżbieta zmarła w Wiedniu. Została pochowana w Baden, gdzie znajduje się ulica jej imienia.

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Elżbieta Franciszka Maria Austriacka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy