Elżbieta Romanowa


Elżbieta Romanowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elżbieta Piotrowna Romanowa, Елизавета Петровна (ur. 29 grudnia 1709 w Kołomienskim, zm. 5 stycznia 1762 w Sankt Petersburgu) – cesarzowa Imperium Rosyjskiego w latach 1741–1762, córka Piotra I Wielkiego (1689–1725) i cesarzowej Katarzyny I.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Elżbieta, druga córka Piotra I, została imperatorką w wyniku przewrotu pałacowego skierowanego przeciwko panoszącym się na dworze carskim wielkorządcom niemieckim sprawującym regencję nad nieletnim Iwanem VI (1740–1741). Pozbawiła władzy nielicznych Niemców piastujących wysokie urzędy, choć nadal utrzymały się wpływy niemieckie..

Cesarzowa znacznie poszerzyła przywileje dla dworianstwa. M.in. mogli oni zsyłać chłopów za różne przewinienia na Syberię – lecz tylko w wieku do 45 lat i sprawnych do pracy. Chodziło bowiem o zasiedlenie i zagospodarowanie nowo zdobytych terytoriów azjatyckich. Zniesione zostały dotychczasowe wewnętrzne cła, wpływające niekorzystnie na handel, wiele zrobiono w dziedzinie oświaty i kultury. Za panowania Elżbiety wzniesiono m.in. barokowy Pałac Zimowy – rezydencję carów w Sankt Petersburgu. Założyła też Imperatorski Uniwersytet Moskiewski.

W 1751 r. caryca zabroniła używania tortur w sprawach śledztw kryminalnych i zniosła karę śmierci. Zakazała również moskwianom trzymania domowych i pałacowych niedźwiedzi, w dzień siedzących na łańcuchu i ryczących na przechodniów, a nocą wypuszczanych na swobodę do miasta[1].

W 1757 r. Rosja włączyła się do wojny siedmioletniej toczonej przeciwko Królestwu Prus przez Monarchię Habsburgów i Królestwo Francji. W sierpniu 1757 wojska rosyjskie pokonały Prusaków pod Królewcem i zajęły Prusy (Królestwo w Prusach – dawne Prusy Książęce), w wyniku czego w grudniu Elżbieta ogłosiła włączenie ich do Imperium Rosyjskiego[2]. W dalszym ciągu wojny Rosjanie zajęli tereny od Królewca po Berlin, stwarzając w 1762 r. sytuację bliską kapitulacji króla Prus Fryderyka II. Wtedy jednak cesarzowa zmarła, zaś jej następca Piotr III nakazał natychmiastowy odwrót zwycięskich wojsk rosyjskich. Wydarzenie to przeszło do historii jako cud domu brandenburskiego.

Następcą, którego Elżbieta wyznaczyła 20 lat przed śmiercią, był syn siostry Anny, książę niemieckiego Holsztynu, Piotr III (1763).

Odznaczona była polskim Orderem Orła Białego oraz pruskim Orderem Orła Czarnego[3].

Konny pomnik władczyni znajduje się w Bałtyjsku.

Genealogia | edytuj kod


Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Сергей Кравченко.Кривая Империя. Елизавета Петровна.
  2. Adam Hlebowicz: Kaliningrad bez wizy. Gdansk: Oskar, 2012, s. 144. ISBN 978-83-63709-17-4.
  3. Kawalerowie i statuty Orderu Orła Białego 2008|1705-2008, 2008, s. 173.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Elżbieta Romanowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy