Elżbieta Sadkowski


Elżbieta Sadkowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elżbieta Anna Sadkowskiarchitekt, artysta plastyk, scenograf; ur. w Krakowie, córka krakowskiego profesora Jana Samka.

Spis treści

Wykształcenie | edytuj kod

Wydział architektury Politechniki Krakowskiej (1985) oraz studia w zakresie scenografii teatralno-telewizyjno-filmowej w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1989).

Spełniane funkcje | edytuj kod

Dyrektor ds. koordynacji i zarządzania w Firmie Projektowej "Archeton" w Krakowie 2001-2004; wiceprezes drukarni i wydawnictwa "ARDEA" w Krakowie 2003-2008; Dyrektor Regionalnego Pensjonatu "Willa Orla" w Zakopanem 2000-2009. Członek SIA - Szwajcarskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Architektów w Zurychu.

Elżbieta Samek-Czapla

Ważniejsze samodzielne realizacje | edytuj kod

Projekt i nadzór autorski scenografii:

Współpracownik wydawnictw oraz czasopism w zakresie grafiki ilustracyjnej. Autorka prac redakcyjnych, m.in. cyklicznej (rocznik) pozycji wydawniczej dla dzieci Cztery Pory Roku – Kalendarz Ucznia, reportaży (tekst i fotografie) z wypraw tematycznych w kwartalniku "Dom na miarę" i na tematycznych portalach internetowych.

Praca pedagogiczna | edytuj kod

W zakresie pracy pedagogicznej (od 1996), m.in. autorka i realizatorka programów "Terapii przez sztukę" dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych; instruktor warsztatów teatralnych w Klubie Profilaktyczno-Wychowawczym "Kazimierz" skupiającego dzieci i ich opiekunów z rodzin dysfunkcyjnych; współpracownik Kinderhaus w Weimarze; instruktor-terapeuta wizualizacji plastycznej w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Krakowie; realizatorka spektakli z udziałem wychowanków Domu Dziecka we współpracy z Teatrem Ludowym w Krakowie; organizatorka (koncepcja, promocja i produkcja) ogólnopolskich imprez, konkursów i wystaw plastycznych twórczości dzieci i młodzieży. Dyrektor i współwłaścicielka Regionalnego Pensjonatu "Willa Orla" w Zakopanem(do 2010r) organizatorka cyklicznych "Posiadów pod Giewontem" ukazujących tradycję i historię Podhala; autorka koncepcji i realizatorka kalendarzy o Tatrach; współpracownik imprezy "Święto Ulicy Kościeliskiej" w Zakopanem. Od 2006 prowadzi autorską Galerie Sztuki "Orla-Aigle", organizuje prezentacje artystów profesjonalnych i twórców ludowych, realizuje cykliczne wydarzenia kulturalne, programy edukacyjne i wydawnicze w ramach idei "wychowania poprzez sztukę". Autorka wierszy, form prozatorskich, reportaży; publikowała między innymi, w almanachach poetyckich oficyny wydawniczej „TAD-AD”, w "Proza, proza, proza..." Związku Literatów Polskich, w roczniku "Małopolska", w czasopismach branżowych, i na portalach pisarskich. Członek Polskiego Związku Artystów Plastyków Oddział Kraków, Związku Podhalan Oddział Zakopane. Odznaczenia: medal "Primus inter pares". Członek SIA - Szwajcarskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Architektów w Zurychu.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Elżbieta Sadkowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy