El Mirador


Na mapach: 17°45′18″N 89°55′14″W/17,755000 -89,920556

El Mirador w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Piramida Tygrysa w El Mirador Piramida w El Mirador Stiukowa maska w El Mirador Maszkaron w Strukturze 313 w Wielkim Akropolu Centralnym w El Mirador Stela 2 w El Mirador

El Mirador – pozostałości miasta Majów położonego w północnej części Gwatemali, w departamencie Petén, w gminie San Andrés, przy granicy z Meksykiem.

El Mirador leży w rozległej, bagnistej dolinie o tej samej nazwie[1].

Ruiny zostały odkryte w 1926 roku, a regularne wykopaliska rozpoczęto na tym terenie w 1978 roku[2]. Tylko niektóre z kompleksów miasta zostały do tej pory przebadane i odsłonięte[1].

Początki El Mirador datuje się na VI w. p.n.e., a jego rozkwit na okres od III w. p.n.e. do I w. n.e., po czym niedługo wyludniło się. Majowie wrócili do miasta kilkaset lat później, a ostatecznie porzucili je w IX w. n.e.[2].

W późnym okresie preklasycznym El Mirador należał do najważniejszych centrów cywilizacji Majów[1].

W okresie świetności miasto zamieszkiwało co najmniej 80 tysięcy osób. Odkryto w nim około 30 kompleksów świątynnych, które miały postać piramid z trzema szczytami. Największy z nich, La Danta, przewyższa swoją objętością piramidę Cheopsa, choć jest od niej niższy[2]. Jego wysokość wynosi 72 m. Inną piramidą, o wysokości 55 m jest El Tigre. Piramidy w El Mirador często mają zaokrąglone naroża[1].

Charakterystyczna dla El Mirador są wielkie głowy, czy maski bogów wykonane z nieobrobionych bloków kamiennych i zaprawy wapiennej[1].

W obrębie miasta, jak i poza nim znajdowały się położone na nasypach i utwardzone drogi – sacbé, które umożliwiały przemieszczanie się w porze deszczowej[1].


Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Renata Faron-Bartels: Ludzie i bogowie Ameryki Środkowej, Ossolineum, Wrocław 2009, ​ISBN 978-83-04-04932-1
  2. a b c Archeowieści: Gwatemala udostępni El Mirador turystom. [dostęp 2011-09-20].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "El Mirador" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy