Elbląg (rzeka)


Elbląg (rzeka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elbląg (niem. Elbing) – rzeka na Żuławach Wiślanych o długości 14,5 km[1]. Wypływa z jeziora Druzno, uchodzi do Zalewu Wiślanego.

Rzeka jest żeglowna na całej długości (od Elbląga traktowana jako morskie wody śródlądowe).

Poprzez kanały posiada połączenie:

Rzeka Elbląg stanowi oś żeglugowego systemu transportowego. Poprzez Kanał Jagielloński i Nogat posiada połączenie z Wisłą, a poprzez Kanał Elbląski łączy się z Iławą i Ostródą. Na rzece znajduje się port morski w mieście Elbląg. W okresach suszy woda z rzeki za pomocą systemu melioracyjnego może być wykorzystywana do nawadniania obszarów rolniczych na Żuławach Elbląskich[1].

W zależności od wahań poziomu wody w Zalewie Wiślanym spowodowanych "wpychaniem" wód Bałtyku do Cieśniny Piławskiej przez silne wiatry północne i północno-wschodnie, kierunek spływu wód rzeki Elbląg odwraca się i powoduje spiętrzenie wody jeziora Druzno. Znaczna część dorzecza rzeki obejmuje tereny depresyjne, w tym największą depresję w Polsce 1,8 m p.p.m., położoną na południowy wschód od miasta Elbląg pomiędzy wsią Raczki Elbląskie a rzeką Tyną. Prawie na całej długości rzeki Elbląg i jej dopływach w ich dolnym biegu występują obwałowania przeciwpowodziowe[1].

Według niektórych źródeł do przepływu rzeki zalicza się również przepływ rzeki Dzierzgoń wypływającej w powiecie sztumskim, o długości 45 kilometrów i uchodzącej do jeziora Druzno.

W północno-wschodniej części zlewni występuje Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Poza tym na jej terenie znajdują się[1]:

Do rzeki Elbląg[2] uchodzą cieki:[3]

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Program Ochrony Środowiska dla Gminy Elbląg na lata 2006 - 2011, s. 28. [dostęp 18-09-2012].
  2. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej | iMap GISPartner, geoportal.kzgw.gov.pl [dostęp 2017-11-23] .
  3. Wykaz nazw wód płynących (KNMiOF)
  4. Tina na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-09-23].
Na podstawie artykułu: "Elbląg (rzeka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy