Electro dance


Electro dance w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Electro dance – taniec znany też jako electro[1]. Taniec ten narodził się w 2000 roku w trzech podparyskich klubach: Redlight, Mix i Metropolis[2] błędnie nazywany tecktonikiem, taniec ten czerpie inspirację z tak różnorodnych stylów, jak hip-hop, popping, locking, tutting, a także stylów takich jak glovesticking, top rock, breakdance, c-walk oraz vogue, jednakże wszystkie ruchy muszą być dostosowane do rytmu muzyki electro i electro house. Szybko spopularyzowany dzięki takim serwisom jak Dailymotion, YouTube.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Taniec ten charakteryzuje się szerokimi, okrężnymi ruchami, wykonywanymi agresywnie, często nawet w sposób szalony. Każdy tancerz ma „ksywkę”, odpowiednik pseudonimu, pod którą znany jest wśród tancerzy. Tancerze najczęściej zakładają teamy (grupy taneczne), aby wspólnie rozwijać swoje umiejętności. Bitwy to konkursy tańca, w których jury oceniają tancerzy, biorąc w oparciu o jakość ich umiejętności, oraz twórczości artystycznej. Są one szczególnie praktykowane na mitingach (spotkaniach), odbywających się na boiskach, w salach gimnastycznych, klubach bądź zwyczajnie na ulicach miast. Najważniejsze bitwy electro dance odbywają się na mistrzostwach o nazwie Vertifight.

Warunki techniczne | edytuj kod

Główne kryteria określające tancerza electro:

 1. Muzykalność – zdolność do akcentowania i interpretacji zasłyszanych dźwięków
 2. Technika
 3. Oryginalność/styl – możliwość wyróżniania się spośród tancerzy, dzięki specyfice wykonywania ruchów, zachowania, oraz wszelkich indywidualności przypisywanych wyłącznie danemu tancerzowi bądź teamowi – możliwość wykonywania skomplikowanych ruchów oraz udoskonalania ich
 4. Praca rąk – możliwość szybkiego wykonywania ruchów rękami
 5. Praca nóg – zdolność do właściwego wykorzystania nóg w tańcu
 6. Czystość – zdolność do kontrolowania swoich ruchów w tańcu, aby wykonane były bezbłędnie
 7. Rytm - umiejętność utrzymania tańca w danym rytmie narzuconym przez utwór
 8. Płynność - umiejętność płynnego łączenia poszczególnych ruchów w pełne struktury, bez potrzeby zatrzymywania się

Odmiany Electro Dance | edytuj kod

Obecnie w 2015 roku, możemy zdefiniować kilka głównych odmian Electro Dance na świecie oraz tancerzy, którzy je „reprezentują”

 • Electro Punch: Styl najbardziej praktykowany we Francji. Polega na przekazywaniu energii do tańca wykonując skoki, klaszcząc do rytmu. Główny przedstawiciel: Goku (Rythmik)
 • Klasyczne Electro: Styl, w którym jest najwięcej ładu, opiera się na wykonywaniu ruchów ramionami przy różnych prędkościach, mniej używając nóg – najczęściej tylko podrygując do rytmu uginając je przy tym kolanach. Kluczowi przedstawiciele: Ken (Electro street – Francja) oraz Yarus (Say Braah – Rosja)
 • hh Electro / New style Electro: Styl inspirowany przez ruchy z hip-hop oraz popping, Jest to styl krytykowany przez niektórych tancerzy z powodu przenoszenia zbyt wielu elementów poppingu oraz hip-hopu do tańca Electro | Przedstawiciele: Naim (Rythmik), Sam zakharoff
 • Abstract Electro : Styl oparty na estetyce ruchów Electro. Tancerz/Tancerka jest w stanie abstrakcyjne tańczyć używając przy tym opóźnień, przerw pomiędzy ruchami. Kluczowi tancerze: Kyrre i Lord-T (Electro Street – Francja)
 • Electro Flex: Styl łączący czyste Electro oraz ruchy z ogólnie pojętego BoneBrake’ingu (ruchy rękoma przypominające łamanie kości). Główny przedstawiciel – Bat (Electro Street – Francja)
 • Kika: Nazwa nie ogranicza się do jakiegokolwiek stylu, ale charakteryzuje się, Okrzykami „KIKA” i wspieraniem ruchów tancerza, poprzez różne okrzyki, doping unikatowy dla Alliance Crew (Francja)

Podobne Tańce | edytuj kod

Milky Way

Historia | edytuj kod

Początki | edytuj kod

Kiedy pojawia się rodzaj muzyki, pojawia się do niego taniec. Pojawiło się electro, pojawił się początkowo „tecktonik”. Następnie zrobili z niego firmę i pojawił się electro dance – Ivan Fess

Początkowo tańczono jeden styl, który mieszał wszystkie tańczone obecnie.

Taniec ten narodził się w 3 klubach w Paryżu, Redlight, Mix i Metropolis. W Redlight, zanim powstał nowy taniec, większość klubowiczów tańczyła najczęściej nogami, w sposób inspirowany przez ruchy hip-hop.

W tym okresie Metropolis było inspirowane przez „musica techno man”, pochodzący z Nabas (Raves), którzy przybyli aby wprowadzić ruchy rąk. Nie było więcej niż 10 tańczących (m.in. Calimero, Jey Jey, Fares, Static). Wymyślono ruch zwany „Młynek”, pierwszy zademonstrował go Calimero w swoim filmie[3].

Ale niektórzy klubowicze Metropolis podjęli decyzję o zmianie miejsca imprezowania i przeszli do Redlight. Skupiano tam uwagę na pracę nóg. Nemo, tancerz z Redlight udowodnił to w swoim filmie. Ilość przejść z Metropolis do Redlight nigdy nie była na aż tak wysokim poziomie. Następne zderzenia Metropolis vs. Redlight zapisały się na stałe w pamięci klubowiczów. Podczas tego starcia, dwa kluby podzieliły się wiedzą na temat electro dance: w Metropolis podpatrzyli ruchy nóg, a w Redlight uczyli się ruchów rąk. Niektórzy tancerze zaczęli również czerpać inspiracje z hip-hopu. Od tej pory na poważną skalę taniec ten zaczęło praktykować maksymalnie 50 tancerzy w Paryżu[4].

Zmiany | edytuj kod

Proste – poprzez treningi wieczorami w domu przed lustrami, taniec nie tylko zyskał lepszy pod względem technicznym, choreograficznym i wizualnym wygląd, ale również zmienił się wygląd tancerza, a zmienił się tak bardzo, że dziś wygląd tancerza electro dance jest podobny do wyglądu jaki jest w hip-hop.

Od 2008 electro dance możemy dostrzec w takich środkach masowego przekazu jak telewizja, gdzie promowane był m.in. przez takie stacje jak: MTV, Canal Street, Canal J lub Tf1 od 2010 roku.

Taniec electro na świecie | edytuj kod

Do rozwoju electro dance, przyczynił się Vertifight (21 stycznia 2010 roku ogłoszono pierwszą edycję Mistrzostw świata w electro dance). Obecnie społeczności electro dance są obecne w wielu krajach: Rosja, Meksyk, Grecja, Wybrzeże Kości Słoniowej, Włochy, Hiszpania, a nawet Stany zjednoczone i od niedawna Polska

Taniec electro w Polsce | edytuj kod

Do aktywnego rozwoju tańca electro na terenie naszego kraju przyczyniają się wydarzenia o nazwie „Electro Dance Meeting”[5], odbywające się w Łodzi (pierwsze tego typu spotkanie miało miejsce w dniu 21 stycznia 2012 r.). Skupiają one tancerzy z całej polski.

Stowarzyszenia i konkursy | edytuj kod

Vertifight | edytuj kod

Vertifight[6] to główne mistrzostwa electro dance. Zapoczątkowane w sierpniu 2007 roku przez organizatorów: Yuval, Steady i Hagson – wydarzenie na podobieństwo Bitw Break-dance. Pierwsza taka bitwa miała już miejsce 14 grudnia 2008 w Paryżu, ale jedynie na gruncie krajowym (Francja)

Mistrzostwa świata

 • 2010: RK-Rythmik Team
 • 2011: Electro Street
 • 2012: Electro Street

Mistrz świata electro dance (1 vs 1)

 • 2011: Kyrra (Electro Street)

Tecktonik | edytuj kod

Tecktonik (TCK) – zarejestrowany znak towarowy, francuskich produktów dla tancerzy Electro Dance (napoje energetyczne, żele, bluzy, koszulki)[7][8][9]. Nie należy mylić tej nazwy z electro dance, bo nie ma z nią na dobrą sprawę nic wspólnego, a zamieszanie wywołane tecktonikiem wywołało ogromny zamęt w nazewnictwie. Początkowo tecktonik używano do nazywania wieczorów tanecznych w jednym z podparyskich klubów Metropolis. Szczyt popularności przypada na lata 2006-2007, kiedy narodziła się moda na taniec electro. Jednakże od 2008, popularność marki zaczęła momentalnie spadać, powodem był fakt, iż taniec, który miała promować, zaczynano błędnie nazywać tecktonikiem[10].

Twórca tańca Milky Way i jeden z najbardziej znanych tancerzy Spoke, oraz jego wypowiedź związana z użyciem terminu „tecktonik”:

Nie mów, Tańcz! Marka ta wykorzystuje taniec do zarabiania pieniędzy. Mój taniec nie jest tecktonikiem, ale można nazwać to „electro dance” lub „Milky Way”. Proszę o przekazanie tej informacji na całym świecie! I Jeszcze jedno, urodził się taniec, a nie marka.Spoke

Wypowiedź grupy tańczącej Electro Dance (milky way) na temat tecktonik

Dlaczego wszyscy tak obsesyjnie używają tego słowa – „tecktonik? Tecktonik – to nie jest taniec, to tylko marka! I taniec sam w sobie, taniec electro.TEAM SMDB

Przypisy | edytuj kod

 1. http://www.youtube.com/watch?v=nAlnhUAYzTI = Electro dance film.
 2. FG DJ Radio, francuski partner Tecktonik, Radio FG.
 3. Wantek training #01//Apprendre l’Electro „Cali & Tutur” – YouTube.
 4. Electro-Dance.PL – Taniec, Muzyka, Electro • Zobacz wątek – Ogólne informacje o Electro Dance.
 5. Electro-Dance.PL – Strona internetowa polskiej społeczności tancerzy Electro.
 6. http://www.vertifight.com/ – Oficjalna strona organizacji Vertifight.
 7. cours de tecktonik à domicile, sur paris et la france entière.
 8. Interview de FaRRaM et YanOx, danseurs de Tecktonik.
 9. Electro-Dance.PL – Taniec, Muzyka, Electro • Zobacz wątek – Electro Dance, a tecktonik.
 10. Electros rivaux, Le Nouvel Observateur.
Na podstawie artykułu: "Electro dance" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy