Eliza R. Snow


Eliza R. Snow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eliza R. Snow (ur. 21 stycznia 1804, Beckett w stanie Massachusetts, zm. 5 grudnia 1887, Salt Lake City) – amerykańska poetka, mormońska działaczka religijna.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Eliza R. Snow urodziła się 21 stycznia 1804 roku w miejscowości Beckett w stanie Massachusetts[1] jako drugie z siedmiorga dzieci Olivera i Rosetty Snowów[1]. Ojciec poetki był sędzią pokoju. Kiedy poetka miała dwa lata państwo Snowowie przeprowadzili się do miejscowości Mantua stanie Ohio[1]. Ten krok miał daleko idące konsekwencje, ponieważ tam rodzina zetknęła się z wyznaniem mormońskim. Rodzice cenili wykształcenie i zadbali o edukację córki, która po osiągnięciu dojrzałości pracowała jako sekretarka w biurze ojca. Wkrótce po swoim chrzcie w nowym obrządku Eliza R. Snow wyruszyła do Kirtland w Ohio, gdzie została nauczycielką córek i siostrzenic założyciela mormonizmu Josepha Smitha[1]. Niedługo, 29 czerwca 1842 roku wyszła za niego za mąż[1]. Po jego śmierci w wyniku zamachu, którą przeżyła bardzo mocno[2], została jedną z żon przywódcy kościoła, Brighama Younga[1]. Eliza R. Snow nie miała dzieci[1]. Zmarła w Salt Lake City 5 grudnia 1887 roku w wieku 83 lat[1]. Była drugą przewodniczącą generalną Relief Society, organizacji charytatywnej zajmującej się między innymi kształceniem kobiet w zawodzie lekarza, pielęgniarki lub położnej[1]. Do dziś jest jedną z najwyżej cenionych kobiet w środowiskach mormońskich[3].

Twórczość | edytuj kod

W wolnych chwilach Eliza R. Snow zajmowała się pisaniem wierszy[1]. Stworzyła ich około pięciuset[1]. Jej talent ujawnił się już we wczesnej młodości[2]. Pierwszy utwór opublikowała w 1825 roku[3]. Twórczość poetycka Elizy R. Snow ma charakter religijny. Składa się z hymnów, wyrażających wiarę autorki w Bożą Opatrzność i jej gotowość do służby Stwórcy.

I'll serve the Lord while I am young, And, in my early days, Devote the music of my tongue To my Redeemer's praise. I praise his name that He has given Me parentage and birth Among the most beloved of heaven That dwell upon the earth. (I'll serve the Lord while I am young)

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j k Eliza R. Snow Second General President of the Relief Society 1866–1887 (ang.). lds.org. [dostęp 2016-10-09].
  2. a b Eliza R. Snow (ang.). wivesofjosephsmith.org. [dostęp 2016-10-09].
  3. a b Doris White: Eliza R. Snow: The Influence of a Faithful Woman (ang.). historyofmormonism.com. [dostęp 2016-10-09].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Eliza R. Snow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy