Elmer Andersen


Elmer Andersen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elmer Lee Andersen (ur. 17 czerwca 1909, zm. 15 listopada 2004) – amerykański polityk, biznesmen, filantrop, gubernator stanu Minnesota.

Karierę w biznesie rozpoczynał od pracy sprzedawcy, dochodząc z czasem do pozycji właściciela i prezesa firmy Fuller Brush. Po przejściu na emeryturę zajmował się lokalną prasą w stanie Minnesota. Z ramienia Partii Republikańskiej pełnił urząd gubernatora Minnesoty od 2 stycznia 1961 do 25 marca 1963 (w latach 60. kadencje gubernatorskie w USA trwały dwa lata); przeszedł do historii jako gubernator Minnesoty, który przegrał walkę o reelekcję najmniejszą różnicą głosów (Karl Fritjof Rolvaag uzyskał 91 głosów więcej, z prawie półtora miliona głosujących).

Przez całe życie zbierał książki. Swój zbiór (12 500 woluminów, w tym wiele bardzo cennych) przekazał Uniwersytetowi Minnesoty. Imię Elmera Andersena nosi nowa biblioteka tej uczelni.

Był autorem autobiograficznej książki A Man's Reach (2000), wydano także zbiór jego artykułów Views form the Publisher's Desk.

Do końca życia pozostał członkiem Partii Republikańskiej, wielokrotnie jednak wypowiadał się przeciwko konserwatyzmowi partii. W wyborach 2004 poparł kandydaturę demokraty Johna Kerry’ego w wyborach prezydenckich.

W latach 1951-1955 gubernatorem Minnesoty był inny polityk republikański o podobnym nazwisku, C. Elmer Anderson.

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Elmer Andersen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy