Eltac Səfərli


Eltac Səfərli w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eltac Səfərli (ur. 18 maja 1992 w Baku) – azerski szachista, arcymistrz od 2008 roku.

Spis treści

Kariera szachowa | edytuj kod

Od 2001 r. corocznie reprezentował Azerbejdżan na mistrzostwach świata i Europy juniorów w różnych kategoriach wiekowych, trzykrotnie zdobywając złote medale: w Heraklionie (2002, MŚ do lat 10), Peniscoli (2002, ME do lat 10) oraz Budvie (2003, ME do lat 12).

Pierwsze znaczące sukcesy w turniejach międzynarodowych odniósł w 2006 r., m.in. zdobywając w Moskwie (turniej Aerofłot Open-A2) pierwszą normę arcymistrzowską. Kolejne wypełnił w 2007 r. w Abu Zabi oraz w Sankt Petersburgu (memoriał Michaiła Czigorina). Również w 2007 r. podzielił II m. (za Elmirem Gusejnowem, wspólnie z Nidżatem Mamedowem) w indywidualnych mistrzostwach Azerbejdżanu, zwyciężył w turnieju Essent Open w Hoogeveen oraz podzielił II m. (za Michaiłem Gurewiczem, wspólnie z m.in. Gadirem Gusejnowem, Lewanem Pantsulaia i Davidem Arutinianem) w kolejnym otwartym turnieju, rozegranym w Stambule. W 2008 r. podzielił II m. (za Stewartem Haslingerem, wspólnie z Dmitrijem Swietuszkinem i Alexisem Cabrerą) w Palmie de Mallorce, natomiast w 2010 r. zwyciężył w silnie obsadzonym memoriale Michaiła Czigorina w Petersburgu[1]. W 2015 r. podzielił I m. (wspólnie z m.in. Draganem Šolakiem i Władimirem Fiedosiejewem) w Dubaju[2].

Reprezentant Azerbejdżanu w rozgrywkach drużynowych, m.in.:

Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 czerwca 2013 r., z wynikiem 2660 punktów zajmował wówczas 84. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie zajmując 3. miejsce wśród azerskich szachistów[6][7].

Przypisy | edytuj kod

  1. Safarli wins the Chigorin Memorial in St. Petersburg 2010
  2. Grandmaster Dragan Solak wins 17th Dubai Open Chess Tournament
  3. OlimpBase
  4. OlimpBase
  5. OlimpBase
  6. Top lists records: Safarli, Eltaj
  7. Rating Progress Chart: Safarli, Eltaj

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Eltac Səfərli" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy