Emil Chodura


Emil Chodura w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Emil Chodura (ur. 26 marca 1884 roku w Karwinie, zm. 1964 w Cieszynie) – polski pedagog, kostiumograf, działacz patriotyczny i oświatowy, twórca i kierownik kostiumerii przy Macierzy Szkolnej Ziemi Cieszyńskiej, członek zarządu głównego tej organizacji oraz zarządu Towarzystwa Śpiewaczego.

Życiorys | edytuj kod

W czasie studiów należał do Tajnej Organizacji „Jedność”, której celem było krzewienie ducha narodowego i zaznajamianie przyszłych nauczycieli z historią Polski i polską literaturą. Nauczał w szkołach Księstwa Cieszyńskiego oraz w Cieszynie. Aktywnie działał w środowisku polskim, m.in. w Polskim Towarzystwie Pedagogicznym na Śląsku Cieszyńskim. Był członkiem Zarządu Towarzystwa Śpiewaczego w Cieszynie i Zarządu Głównego Macierzy Szkolnej, a także redaktorem i współtwórcą Miesięcznika Pedagogicznego.

W latach dwudziestych podjął się stworzenia i prowadzenia kostiumerii dla amatorskiego ruchu teatralnego. Mimo braku lokalu, pomocy oraz funduszów powstała wypożyczalnia kostiumów i rekwizytów teatralnych, która rozrosła się do znacznych rozmiarów. Dzięki jego pracy i poświęceniu stała się bazą dla wszystkich zespołów teatralnych Macierzy Szkolnej powiatów cieszyńskiego i bielskiego oraz sąsiednich i Zaolzia.[1]

Emil Chodura drugą wojnę przetrwał poza Cieszynem. Do miasta powrócił w maju 1945 r. i przystąpił do pracy w Macierzy Szkolnej. Z dawnej kostiumerii prawie nic nie pozostało, podjął się zatem rewindykacji i kompletowania zbiorów. Wykorzystując dawne doświadczenia stworzył placówkę, która w powojennym życiu kulturalno-oświatowym odgrywała rolę bodaj jeszcze ważniejszą niż dawniej.[1] Stworzona przed laty wielkim wysiłkiem „kostiumeria” Emila Chodury mieści się w Domu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej przy ulicy Stalmacha 14.

Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej za wieloletnią, ofiarną pracę przyznał Emilowi Chodurze Honorowe Członkostwo Macierzy.

Emil Chodura zmarł w 1964 r. w Cieszynie.

Odznaczenia:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Słownik Biograficzny Ziemi Cieszyńskiej, Tom III (red. Józef Golec i Stefania Bojda), Cieszyn, 1998.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Słownik Biograficzny Ziemi Cieszyńskiej, Tom III (red. Józef Golec i Stefania Bojda), Cieszyn, 1998.
  2. Głos Ziemi Cieszyńskiej, Nr. 12/1964, Cieszyn, 1964.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Emil Chodura" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy