Emily Greene Balch


Emily Greene Balch w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Emily Greene Balch (ur. 8 stycznia 1867 w Jamaica Plain (w pobliżu Bostonu), zm. 9 stycznia 1961 w Cambridge) – amerykańska pisarka i pacyfistka, laureatka pokojowej Nagrody Nobla.

W 1889 ukończyła Bryn Mawr College i uzyskała stypendium, które pozwoliło jej na podjęcie studiów w Europie. Studiowała ekonomię w Paryżu w latach 1890–1891, następnie kontynuowała studia na Uniwersytecie Harvarda i Uniwersytecie w Chicago, kończąc je w 1896 w Berlinie. Podjęła pracę w Wellesley College, gdzie w 1913 uzyskała stopień profesora ekonomii i socjologii. W 1915 brała udział w Międzynarodowym Kongresie Kobiet w Hadze, była jedną z założycielek Międzynarodowego Komitetu Kobiet, z którego w 1919 powstała Kobiecą Ligę na Rzecz Pokoju i Wolności. Była sekretarzem tej organizacji w latach 1919–1922.

Brała aktywny udział w kampanii przeciwko włączeniu się Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej. W 1918 po rozwiązaniu kontraktu z nią przez Wellesley College, podjęła pracę w liberalnym magazynie The Nation. Po wojnie zaangażowała się w projekty prowadzone przez Ligę Narodów. W 1926 opublikowała Occupied Haiti – raport dotyczący warunków życia na Haiti. W okresie II wojny światowej centrum jej zainteresowań przesunęło się z pacyfizmu na obronę praw człowieka.

W 1946 otrzymała, wraz z Johnem Mottem, pokojową Nagrodę Nobla.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna w 1994 uhonorowała Emily Greene Balch nadając jednemu z kraterów na Wenus nazwę Balch.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Emily Greene Balch" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy