Emma Chambers


Emma Chambers w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Emma Chambers (ur. 11 marca 1964 w Doncasterze, zm. 21 lutego 2018) – brytyjska aktorka, występowała przede wszystkim w rolach komediowych.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ukończyła szkołę teatralną Webber Douglas Academy of Dramatic Art w Londynie. Przez pierwsze lata swojej kariery występowała głównie w teatrze, jedynie okazjonalnie pojawiając się w telewizji, zwykle w niewielkich rolach. W 1994 została obsadzona w swojej pierwszej dużej i zarazem do dziś najszerzej znanej roli – jako Alice w serialu Pastor na obcasach, gdzie występowała u boku grającej rolę tytułową Dawn French. Chambers wystąpiła we wszystkich 24 odcinkach serialu, wyemitowanych na przestrzeni 13 lat, od 1994 do 2007 roku. W 1998 Chambers otrzymała za tę rolę nagrodę British Comedy Award w kategorii najlepsza telewizyjna aktorka komediowa.

W 1995 wystąpiła w oryginalnym angielskim dubbingu do filmu animowanego na podstawie powieści O czym szumią wierzby. W 1998 zagrała jedną z głównych ról w innym brytyjskim sitcomie, How Do You Want Me?, a rok później pojawiła się w głośnej komedii romantycznej Notting Hill, gdzie wystąpiła jako siostra głównego bohatera, którego grał Hugh Grant. Później znów pracowała głównie w teatrze.

Zmarła 21 lutego 2018 w wieku 53 lat, z nie podanych dokładniej do publicznej wiadomości przyczyn naturalnych[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Actress Emma Chambers dies aged 53, „BBC News”, 24 lutego 2018 [dostęp 2018-02-24]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Emma Chambers" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy