EnVision


EnVision w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

EnVision – planowana sonda kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej, która ma zostać wysłana w kierunku planety Wenus na początku lat 30. XXI wieku. Będzie to orbiter.

Spis treści

Cel misji | edytuj kod

Misja EnVision ma zapewnić całościowy ogląd planety Wenus, począwszy od jej budowy wewnętrznej, poprzez ukształtowanie powierzchni aż do górnej atmosfery. Wenus, mimo podobieństw składu i rozmiaru, jest planetą bardzo różną od Ziemi. Pytania, na które ma odpowiedzieć misja, dotyczą jej współczesnej aktywności geologicznej i tego, czy pierwotnie na powierzchni istniały oceany i warunki do życia. Uczeni chcą także lepiej zrozumieć, jakie procesy doprowadziły do globalnej zmiany klimatu i czy z losów Wenus można wyciągnąć wnioski dotyczące przyszłości Ziemi. Poszerzenie wiedzy o drogach rozwoju planet skalistych może mieć znaczenie także wobec odkrycia ziemiopodobnych egzoplanet[1].

Instrumenty | edytuj kod

Lista instrumentów badawczych sondy obejmuje[2]:

Historia | edytuj kod

W 2016 roku ESA ogłosiła konkurs na projekt piątej średniej wielkości misji programu Cosmic Vision. Projekt misji EnVision zwyciężył z projektem Theseus (Transient High-Energy Sky and Early Universe Surveyor) i w czerwcu 2021 roku został wybrany do realizacji[1].

Sonda może wystartować najwcześniej w 2031 roku, możliwy jest także start w 2032 lub 2033 roku. Lot do Wenus zajmie 15 miesięcy, przez następne 16 miesięcy sonda ma obniżać orbitę poprzez hamowanie aerodynamiczne. Docelowa orbita będzie bliska biegunowej, w czasie 92 minut sonda ma obiegać planetę na wysokości zmieniającej się od 220 do 540 km[1].

Zobacz też | edytuj kod

  • DAVINCI+ – próbnik atmosferyczny NASA
  • VERITAS – orbiter NASA, który ma działać w podobnym czasie

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c ESA, ESA selects revolutionary Venus mission EnVision, 10 czerwca 2021 [dostęp 2021-07-01]  (ang.).
  2. EnVision. Understanding why Earth’s closest neighbour is so different (ang.). 2021-06-10. [dostęp 2021-07-01].
Misje na Wenus
  • Pogrubieniem zaznaczono misje aktualnie prowadzone.
Sondy kosmiczne i satelity z uczestnictwem ESA
Na podstawie artykułu: "EnVision" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy