Encyklopedia Pomorza Zachodniego – pomeranica.pl


Encyklopedia Pomorza Zachodniego – pomeranica.pl w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Encyklopedia Pomorza Zachodniego – pomeranica.plencyklopedia internetowa, wspólny projekt edukacyjny Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Fundacji sedina.pl[1].

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Stworzoną na bazie mechanizmu Wiki witrynę uruchomiono w 2013[2]. Projekt ma na celu udostępnianie, promocję i upowszechnianie wiedzy o Pomorzu Zachodnim. Łączy doświadczenie naukowe Książnicy Pomorskiej w zakresie zarządzania informacją z przeszło dziesięcioletnią działalnością stowarzyszenia sedina.pl na rzecz budowy tożsamości lokalnej z wykorzystaniem Internetu. Projekt był odpowiedzią na zmiany zachodzące w odbiorze i tworzeniu zarówno publikacji naukowych, jak i internetowych oraz konieczności dostosowania sposobu przekazywania wiedzy do aktualnych potrzeb i oczekiwań użytkowników Internetu. Projekt powstaje przy wsparciu Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego[1].

Encyklopedia stanowi internetowy zbiór haseł (w 2017 było ich około 7000[2]) opisujących ludzi, miejsca, organizacje, zabytki, dzieła i wydarzenia związane z województwem zachodniopomorskim. Powstaje na bazie doświadczeń zdobytych przy tworzeniu Internetowej Encyklopedii Szczecina. W ramach projektu wypracowano standardy redakcyjne dla haseł wprowadzanych do encyklopedii. Nowe hasła wyposażone są w odpowiednią, poprawną naukowo formę, natomiast pozostałe funkcjonujące już hasła poddawane są weryfikacji i standaryzacji na bieżąco (wszystkie hasła wyposażane są w bibliografię i przypisy)[1].

W 2016 witryna zanotowała 6 milionów odsłon[2] (ogółem: 40 milionów[3]).

Rada Naukowa | edytuj kod

Radę naukową powołano w 2015. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Szczecińskiego i Archiwum Państwowego w Szczecinie[3]:

  • prof. dr hab. Radosław Gaziński – przewodniczący,
  • dr hab. Agata Zawiszewska,
  • dr hab. Krzysztof Kowalczyk,
  • dr hab. Paweł Gut,
  • dr Kamila Mianowicz,
  • dr Artur Skowronek[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Pomeranica, O nas
  2. a b c Gazeta Wyborcza Szczecin, 30 tysięcy zł dla strony, którą w 2016 roku odwiedzono 6 mln razy
  3. a b e-Stargard, Internetowa pigułka wiedzy o Pomorzu Zachodnim
Na podstawie artykułu: "Encyklopedia Pomorza Zachodniego – pomeranica.pl" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy