Enterprise (wahadłowiec)


Enterprise (wahadłowiec) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Prom Enterprise transportowany przez zmodyfikowanego Boeinga 747 Haise i Fullerton na tle orbitera Enterprise

Enterprise – pierwszy amerykański prom kosmiczny. Początkowo planowano nadać mu nazwę Constitution (Konstytucja). Jednak ponad 10 tysięcy miłośników serialu telewizyjnego Star Trek wystosowało petycję do prezydenta Forda, aby pierwszy wahadłowiec został nazwany tak, jak statek kosmiczny z serialu – Enterprise. W wyniku interwencji prezydenta NASA zmieniła decyzję[1]. Jego budowę ukończono 17 września 1976 roku[2]. Jest to prototyp, który nigdy nie osiągnął orbity – służył jedynie jako prom ćwiczebny, umożliwiający naukę lądowania bez silników i obserwacje zachowania orbitera w atmosferze. Wszystkie próby przeprowadzono w Dryden Flight Research Center w Kalifornii. Po katastrofie promu Columbia wycięty fragment ze skrzydła wahadłowca posłużył do ustalenia przyczyn wypadku.
Do jego transportu używano zmodyfikowanego samolotu Boeing 747.

Enterprise na „śliskiej szóstce” (SLC-6) w Kalifornii

Początkowo planowano przystosowanie Enterprise do lotu orbitalnego, jednak ze względu na poczynione w międzyczasie zmiany w konstrukcji orbitera i związane z tym duże koszty przebudowy zrezygnowano z tego. Zamiast niego do konfiguracji operacyjnej przekształcono egzemplarz służący do testów statycznych, nazwany później Challenger. Jednak Enterprise był również użyty do sprawdzenia wyrzutni SLC-6 w kosmodromie Vandenberg w Kalifornii, który miał być użyty do startów promów kosmicznych (po 1986 wycofano taką możliwość), a który jest używany przez rakiety Delta IV.

W lipcu 2012 Enterprise został przeniesiony do Nowego Jorku i znajduje się na pokładzie lotniskowca Intrepid jako osobna ekspozycja. Wcześniej znajdował się w Steven F. Udvar-Hazy Center, będącym częścią National Air and Space Museum w Waszyngtonie. Tam został zastąpiony przez prom Discovery.

Testowe loty Enterprise | edytuj kod

 • Uwaga - ALT (Approach and Landing Test, próby podejścia i lądowania) - seria testów wahadłowca, które w roku 1977 przeprowadzono z prototypem. Ich celem było poznanie zachowania wahadłowca podczas lotu w atmosferze i w trakcie manewru schodzenia.
 • Załoga samolotu Boeing-747 (SCA – Shuttle Carrier Aircraft):
  • Fitzhugh L. Fulton, Jr., pilot
  • Thomas C. McMurtry, pilot
  • Louis E. Guidry, Jr., inżynier pokładowy
  • Victor W. Horton, inżynier pokładowy

Przypisy | edytuj kod

 1. Tomaš Přibyl: Dzień,w którym nie wróciła Columbia. Bielsko-Biała: DEBIT, 2003, s. 155. ISBN 83-7167-224-1.
 2. Patricia Slovinac, Joan Deming: Avionics Systems Laboratory/Building 16: Historical Documentation. NASA, czerwiec 2010. JSC-CN-22284. (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Enterprise (wahadłowiec)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy