Eparchia chersońska


Eparchia chersońska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eparchia chersońska – jedna z eparchii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, z siedzibą w Chersoniu. Jej obecnym ordynariuszem jest arcybiskup chersoński i taurydzki Jan (Siopko)[1], zaś funkcję katedry pełni sobór Świętego Ducha w Chersoniu[2].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Eparchia chersońska na tle podziału administracyjnego UKP PM
 Osobny artykuł: Eparchia dniepropetrowska.

Eparchia została erygowana w 1775 na terenach przyłączonych do Rosji w wyniku wojny turecko-rosyjskiej pod nazwą eparchia słowiańska i chersońska. Pierwszą siedzibą biskupów była Połtawa. Eparchia liczyła 232 cerkwie i 2 klasztory[3]. W 1837, po kolejnych reorganizacjach terytorialnych, przyjęła nazwę chersońskiej i taurydzkiej; siedzibą hierarchów była Odessa. W 1859, gdy liczyła 624 parafie i 5 klasztorów, z jej terytorium wydzielono eparchię taurydzką i symferopolską obejmującą Krym[3]. Po jej wydzieleniu w eparchii pozostało 446 parafii, 12 soborów i cztery monastery[3].

Po rewolucji październikowej, w ZSRR duchowieństwo i wierni eparchii zostali poddani zmasowanym prześladowaniom, wskutek czego działalność administratury praktycznie zamarła. Odbudowa struktur parafialnych rozpoczęła się dopiero po 1945. Terytorium eparchii chersońskiej znalazło się w jurysdykcji biskupów odeskich[4].

W 1991 Święty Synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego wydzielił eparchię chersońską z terytorium eparchii odeskiej[3].

Biskupi | edytuj kod

1837–1947[5] | edytuj kod

Po 1991[3] | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. архієреї
  2. Херсонська єпархія
  3. a b c d e ХЕРСОНСЬКА єпархія
  4. Historia eparchii odeskiej ros. 
  5. Херсонская епархия
  6. Назарий (Кириллов)
  7. Платон (Рождественский)
  8. Прокопий (Титов)
  9. ІЛАРІЙ, Єпископ Макарівський
Na podstawie artykułu: "Eparchia chersońska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy