Eparchia czernihowska (Patriarchat Moskiewski)


Eparchia czernihowska (Patriarchat Moskiewski) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eparchia czernihowska – jedna z eparchii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Jej obecnym ordynariuszem jest metropolita czernihowski i nowogrodzko-siewierski Ambroży (Polikopa)[1], zaś funkcję katedry pełni sobór Trójcy Świętej w Czernihowie[2].

Eparchia czernihowska na tle podziału administracyjnego UKP PM

Eparchia czernihowska kontynuuje tradycję administratury o tej samej nazwie funkcjonującej w strukturach metropolii kijowskiej Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, działającej od przełomu X i XI w. do końca XV stulecia. Reaktywowana w 1657, eparchia weszła w 1685 do Patriarchatu Moskiewskiego razem z całą metropolią kijowską[3]. Od 1799 do 1803 eparchia nosiła nazwę małorosyjskiej – czernihowskiej, następnie przyjęła ponownie nazwę pierwotną[4].

Struktury eparchii zostały niemal całkowicie zniszczone w czasie masowych prześladowań prawosławnych w ZSRR w latach 30. XX wieku[4]. Część świątyń zwrócono Kościołowi prawosławnemu dopiero po agresji niemieckiej na ZSRR[4]. W latach 1959–1989 biskupi czernihowscy byli równocześnie locum tenens eparchii sumskiej[4]. W latach 80. XX wieku, razem ze zmianami politycznymi w ZSRR, rozpoczęło się odbudowywanie struktur administratury[4].

Eparchii podlega pięć klasztorów[1]:

Biskupi czernihowscy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Черниговская и Новгород-Северская епархия
  2. Свято-Троицкий кафедральный Собор
  3. A. Mironowicz, Metropolia kijowska w strukturze patriarchatu konstantynopolitańskiego (988–1685) [w:] red. A. Mironowicz, U. Pawluczuk, P. Chomik, Autokefalie Kościoła prawosławnego w Polsce, Uniwersytet w Białymstoku, Białystok 2006, ISBN 978-83-7431-062-8
  4. a b c d e Historia eparchii na jej oficjalnej stronie. [dostęp 2011-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-27)].
Na podstawie artykułu: "Eparchia czernihowska (Patriarchat Moskiewski)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy