Eparchia odeska


Na mapach: 46°28′59,4″N 30°43′51,8″E/46,483167 30,731056

Eparchia odeska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eparchia odeska – jedna z eparchii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, z siedzibą w Odessie. Jej obecnym ordynariuszem jest metropolita odeski i izmaiłski Agatangel (Sawwin)[1], zaś funkcję katedry pełni sobór Przemienienia Pańskiego w Odessie[2].

Historia | edytuj kod

Eparchia odeska na tle podziału administracyjnego UKP PM

W 1837 z eparchii kiszyniowskiej została wydzielona eparchia chersońska i taurydzka. Rezydencja jej ordynariuszy od początku mieściła się w Odessie. W 1859 eparchia została podzielona na dwie; w Odessie rezydowali odtąd biskupi chersońscy i odescy[2], nazywani w literaturze, z racji miejsca pobytu, także biskupami odeskimi[3]. Za moment powstania eparchii odeskiej uważa się 1945. W roku tym miejscowe duchowieństwo przystąpiło, za zgodą władz radzieckich, do odbudowy struktur prawosławnych na terytorium dawnej eparchii chersońskiej – jej działanie praktycznie zamarło wskutek represji okresu Wielkiego Terroru[3].

W 1971 nazwę struktury oficjalnie zmieniono na eparchia odeska i chersońska. W 1991 z eparchii odeskiej wydzielono eparchię chersońską[2], a w 2012 – eparchię bałcką[2].

Biskupi[4] | edytuj kod

Eparchia dzieli się na 17 dekanatów. Prowadzi seminarium duchowne w Odessie oraz następujące monastery[2]:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b АГАФАНГЕЛ, Митрополит Одеський та Ізмаїльський
  2. a b c d e Одесская и Измаильская епархия
  3. a b ИСТОРИЯ И СОВРЕМЕННОСТЬ
  4. Одесская епархия
Na podstawie artykułu: "Eparchia odeska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy