Eparchia rówieńska (Patriarchat Kijowski)


Eparchia rówieńska (Kościół Prawosławny Ukrainy) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Eparchia rówieńska (Patriarchat Kijowski)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eparchia rówieńska – jedna z eparchii Kościoła Prawosławnego Ukrainy (do 2018 r. Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego)[1], z siedzibą w Równem. Jej obecnym ordynariuszem jest arcybiskup rówieński i ostrogski Hilarion (Procyk)[2], zaś funkcje katedry pełni górna cerkiew soboru Zmartwychwstania Pańskiego w Równem[3][a].

Eparchia powstała w sierpniu 1990 jako jedna z administratur odbudowującego się Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, konkurencyjna wobec eparchii rówieńskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego[b]. Jej terytorium pokrywało się z obszarem obwodu rówieńskiego. Jej pierwszym ordynariuszem został biskup Antoni (Masendycz)[4]. Od 1992 eparchia wchodziła w skład Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. Od 2008 przy eparchii działa seminarium duchowne[4].

Według danych z 2012 eparchia liczyła 280 parafii zgrupowanych w 14 dekanatach, obsługiwanych przez 286 kapłanów i diakonów oraz pięć klasztorów[4]: monaster św. Barbary w Dubnie[5], skit św. Jerzego na Kozackich Mogiłach[6], monaster Zmartwychwstania Pańskiego na Powstańczych Mogiłach[7], monaster św. Mikołaja w Dubnie[8], monaster Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Pantaliji[9].

Spis treści

Biskupi rówieńscy (Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny oraz Patriarchat Kijowski)[2] | edytuj kod

Biskupi rówieńscy (Kościół Prawosławny Ukrainy) | edytuj kod

 • Hilarion (Procyk), od 2018

Uwagi | edytuj kod

 1. Świątynią dolną, w podziemiu, administruje eparchia rówieńska Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.
 2. Erygowanej w kwietniu 1990, poprzez wydzielenie z eparchii wołyńskiej.

Przypisy | edytuj kod

 1. [1]
 2. a b Керуючі Рівненською єпархією УАПЦ та УПЦ КП
 3. Свято-Воскресенський кафедральний собор
 4. a b c Історія Рівненської єпархії
 5. Свято-Варваринський жіночий монастир в місті Дубно
 6. Свято-Георгіївський чоловічий монастир на Козацьких Могилах
 7. Свято-Воскресенський чоловічий монастир на Повстанських Могилах
 8. Informacja na stronie eparchii
 9. Свято-Хрестовоздвиженський чоловічий монастир
Na podstawie artykułu: "Eparchia rówieńska (Patriarchat Kijowski)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy