Eparchia tulska i bielowska


Eparchia tulska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Eparchia tulska i bielowska) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eparchia tulska – jedna z eparchii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Jej obecnym zwierzchnikiem jest od 2002 arcybiskup Aleksy (Kutiepow), zaś katedrą – sobór Wszystkich Świętych w Tule. Od grudnia 2011 wchodzi w skład metropolii tulskiej[1].

Samodzielna eparchia ze stolicą w Tule istniała od 31 grudnia 1799. Jej pierwszym biskupem został Metody (Smirnow). Została wyodrębniona ukazem carskim z eparchii moskiewskiej. Przed rewolucją październikową na jej terenie było czynnych 1089 cerkwi i kaplic, w tym trzy świątynie na prawach soboru. Po 1917 niemal wszystkie cerkwie i klasztory na obszarze eparchii zostały zamknięte, szereg świątyń zniszczono. Metropolita tulski i bielowski Juwenaliusz (Masłowski) został aresztowany przez władze stalinowskie i rozstrzelany. W momencie rozpadu ZSRR na terenie eparchii działały 32 cerkwie. W 2009 czynnych było 146 parafii, w których pracę duszpasterską prowadziło 231 kapłanów.

W 2011 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wyodrębnił z terytorium eparchii tulskiej i bielowskiej odrębną eparchię bielowską[1].

Ponadto na terenie eparchii działało (przed wydzieleniem eparchii bielowskiej) 5 monasterów męskich i 4 żeńskie. Po dokonaniu podziału, w eparchii tulskiej pozostało 5 monasterów (2 męskie i 3 żeńskie). Obecnie (2014) w skład eparchii wchodzi 10 dekanatów.

Zwierzchnicy | edytuj kod

Godność biskupa tulskiego pełnili następujący hierarchowie[2]:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Священный Синод завершил первый день работы в обновленной рабочей резиденции Патриарха Московского и всея Руси в Даниловом монастыре
  2. Тульская епархия

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Eparchia tulska i bielowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy