Epifaniusz od św. Michała Sierra Conde


Epifaniusz od św. Michała w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Epifaniusz od św. Michała Sierra Conde) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Epifanio Sierra Conde, (hiszp.) Epifanio de San Miguel (Epifanio Sierra Conde) (ur. 12 maja 1916 w San Martin de los Herreros, zm. 23 lipca 1936 w Manzanares) – hiszpański pasjonista, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się 12 maja 1916 roku we wsi w północnej prowincji Palencia. 25 maja 1916 roku został ochrzczony w kościele parafialnym w rodzinnym mieście. 22 września 1929 roku wstąpił do kolegium świętego Gabriela od Matki Bożej Bolesnej w Saragossie. Śluby zakonne złożył w 1935 r. W okresie poprzedzającym wydarzenia będące skutkiem wojny domowej w Hiszpanii był klerykiem filozofii. Wraz z grupą jedenastu zakonników, po tym jak oddział marksistowskiej milicji zajmując klasztor nakazał im rozproszenie, znalazł się w drodze do stacji kolejowej Manzanares. Rozpoznani jako zakonnicy zostali ostrzelani, w wyniku czego pięciu zginęło na miejscu, a szósty zmarł z powodu odniesionych ran dnia następnego.

Beatyfikował go w grupie 26 błogosławionych męczenników z Daimiel papież Jan Paweł II pierwszego października 1989 roku[2].

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis (23 lipca).

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. MARTYRS OF THE RELIGIOUS PERSECUTION DURING THE SPANISH CIVIL WAR († 1934, 36-39) (XXVI) (ang.). [dostęp 2013-03-12].
  2. BEATIFICAZIONI DEL SANTO PADRE GIOVANNI PAOLO II (wł.). [dostęp 2013-03-12].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Epifaniusz od św. Michała Sierra Conde" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy