Epithalamium na wesele Krzysztofa Radziwiłła książęcia i księżny Katarzyny Ostrogskiej, wojewodzianki kijowskiej


Epithalamium na wesele Krzysztofa Radziwiłła książęcia i księżny Katarzyny Ostrogskiej, wojewodzianki kijowskiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Epithalamium na wesele Krzysztofa Radziwiłła książęcia i księżny Katarzyny Ostrogskiej, wojewodzianki kijowskiejepitalamium autorstwa Jana Kochanowskiego napisane z okazji ślubu Krzysztofa Radziwiłła oraz Katarzyny Ostrogskiej, który odbył się 27 lipca 1578 roku.

Utwór powstał w tym samym roku, w którym odbyła się uroczystość weselna, jednak z nieznanych przyczyn wydrukowany został po raz pierwszy kilka lat później – w 1584 roku (Katarzyna Ostrogska wtedy już nie żyła, a Radziwiłł był już ówcześnie żonaty z Katarzyną z Tęczyńskich[1]). Epitalamium zostało opublikowane w Drukarni Łazarzowej.

Utwór Kochanowskiego zawiera liczne elementy panegiryczne, zawiera pochwałę dwóch rodów, łączących się dzięki małżeństwu Radziwiłła i Ostrogskiej. Jest bogaty stylistycznie i zawiera wyszukane epitety. Widoczne są w nim pewne wpływy twórczości Katullusa.

Fragmenty epitalamium (w tym m.in. zakończenie) wykorzystał Kochanowski w swoim późniejszym utworze Jezda do Moskwy (1582), również napisanym dla Krzysztofa Radziwiłła[1].

Spis treści

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Pelc 2001 ↓, s. 583.

Bibliografia | edytuj kod

  • Janusz Pelc: Kochanowski. Szczyt renesansu w literaturze polskiej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001. ISBN 83-01-13133-0.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Epithalamium na wesele Krzysztofa Radziwiłła książęcia i księżny Katarzyny Ostrogskiej, wojewodzianki kijowskiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy