Epsilon Aquarii


Współrzędne: 20h47m40,553s; -09°29′44,79″

Epsilon Aquarii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Epsilon Aquarii (ε Aqr) – gwiazda w gwiazdozbiorze Wodnika, znajdująca się w odległości około 208 lat świetlnych od Ziemi.

Spis treści

Nazwa | edytuj kod

Tradycyjna nazwa gwiazdy, Albali, wywodzi się z arabskiego ‏سعد ألبلع‎ sa'd al bulaʽ, co oznacza „szczęście połykacza”. Ten niejasny termin według Kazwiniego odnosi się do tego, że wraz z dwoma innymi gwiazdami leżącymi na skraju konstelacji (Mi i Ni Aquarii, zwanymi Albulaan) miały „połykać” światło innych[3]. Grupa robocza Międzynarodowej Unii Astronomicznej do spraw uporządkowania nazewnictwa gwiazd zatwierdziła użycie nazwy Albali do określenia tej gwiazdy[4].

Charakterystyka | edytuj kod

Jest to biała gwiazda gwiazda typu widmowego B9,5, jaśniejsza i gorętsza od Słońca. Nie okrążają jej znane planety, ale nadwyżka promieniowania podczerwonego wskazuje, że otacza ją dysk materii. Gwiazda najprawdopodobniej kończy syntezę wodoru w hel w jądrze i zamienia się (lub już zamieniła) w podolbrzyma[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Epsilon Aquarii w bazie SIMBAD (ang.)
  2. a b c d e f g Jim Kaler: Albali (ang.). STARS, 2008-10-03. [dostęp 2017-02-15].
  3. Richard Hinckley Allen: Star Names Their Lore and Meaning. Dover Publishing, 1963, s. 53–54.
  4. EricE. Mamajek EricE. i inni, Bulletin of the IAU Working Group on Star Names, t. 2, Międzynarodowa Unia Astronomiczna, październik 2016, s. 8 .
Na podstawie artykułu: "Epsilon Aquarii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy