Epsilon Euskadi


EPIC Racing w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Epsilon Euskadi) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

EPIC Racing (dawniej Epsilon Euskadi) – hiszpański zespół wyścigowy z siedzibą w Azkoitia. Jedyny większy zespół pochodzący z Kraju Basków, od którego czerpie swoją nazwę. Właścicielem zespołu jest Joan Villadelprat, który przez ponad 30 lat pracował w Formule 1, gdzie związany był z takimi zespołami jak McLaren, Ferrari, Benetton, Tyrell czy Prost Grand Prix. Również obecny szef działu inżynierii - Sergio Rinland, pracował w przeszłości w Królowej Sportów Motorowych. Ekipa startowała w Formule Renault 3.5, Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0, Wschodnioeuropejskim Pucharze Formuły Renault 2.0 i Le Mans Series.

Spis treści

Działalność | edytuj kod

Formuła Renault 3.5 | edytuj kod

W latach 2005-2011 zespół startował w Formule Renault 3.5. W 2005 roku podczas pierwszego sezonu serii wywalczył mistrzostwo kierowców i zespołów, kiedy to jego kierowcami byli Robert Kubica i Félix Porteiro. Kubica wygrał 4 z 17 wyścigów, w dwóch startował z pole position, a w jednym zdobył najszybsze okrążenie. Zdobywając 152 punkty został zwycięzcą klasyfikacji indywidualnej. Porteiro był 5. i zdobył 77 punktów, co pozwoliło baskijskiej ekipie zdobyć mistrzostwo zespołów. Był to najlepszy sezon w WSbR tego zespołu. Kolejny sezon ekipa zakończyła na 10 lokacie. W sezonie 2007 było nieco lepiej, bowiem zarówno Filipe Albuquerque, jak i Davide Valsecchi pokusili się o zwycięstwa w wyścigach. Sezon zakończył się dla zespołu tuż za podium. W latach 2008-2010 o zwycięstwach Epsilon Euskadi mógł jedynie pomarzyć. Lata te przyniosły mu odpowiednio 10, 8 i 6 miejsce w klasyfikacji.

W sezonie 2011 ekipa wystartował już z nową nazwą: EPIC Racing, będącą skrótem od Euskadi Phil Imanol Claudio Racing. Był to już nieco lepszy sezon. Sten Pentus i Albert Costa stawali spisali się dobrze, a Hiszpan czterokrotnie stawał na podium oraz zwyciężył niedzielne zmagania na torze Circuit de Catalunya. Przyniosło to zespołowi czwartą lokatę w klasyfikacji zespołów.

Europejski Puchar Formuły Renault 2.0 | edytuj kod

W latach 2005-2012 zespół startował w Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0. Odniosła tam dwa zwycięstwa w klasyfikacji zespołów - 2007 (jako Epsilon RedBull) i w 2009 roku. Do tych tytułów znacząco przyłożyli się mistrzowie wśród kierowców z tych sezonów - odpowiednio Brendon Hartley oraz Albert Costa. Poza tym stajnia bardzo dobrze spisała się jeszcze w sezonie 2008, kiedy to stanęła na najniższym stopniu podium wśród kierowców.

Le Mans | edytuj kod

Zespół próbował również swych sił w długodystansowym wyścigu 24 godziny Le Mans, gdzie wystawił dwa samochody Epsilon Euskadi ee1 w kategorii LMP1. Jednak był to pechowy występ baskijskiej ekipy, gdyż oba samochody nie dojechały do mety i w przyszłorocznej edycji zespół nie pojawił się już na starcie.

Próba wejścia do Formuły 1 | edytuj kod

Zespół również miał ambicje przejścia do Formuły 1. Dnia 3 czerwca 2009 roku ogłosili, że będą się ubiegać o jedno z trzech wolnych miejsc w sezonie 2010[1]. Zespół jednak znalazł się tylko na liście rezerwowej ogłoszonej przez FIA[2] dnia 12 czerwca 2009 i stracił szanse na start w tegorocznych zmaganiach, zapowiadając podjęcie kolejnej próby za rok, w sezonie 2011. Ta jednak również okazała się nieudana.

Starty | edytuj kod

Formuła Renault 3.5 | edytuj kod

W latach 2005-2010 EPIC Racing figurował na liście startowej jako Epsilon Euskadi

Europejski Puchar Formuły Renault 2.0 | edytuj kod

W latach 2005-2010 EPIC Racing figurował na liście startowej jako Epsilon Euskadi
W 2007 roku prócz zespołu Epsilon Euskadi startował również zespół Epsilon RedBull

† – zawodnik nie był liczony do klasyfikacji końcowej.

‡ – zawodnik startował w ekipie Epsilon RedBull.

Uwagi | edytuj kod

  1. Wynik zespołu Epsilon RedBull

Przypisy | edytuj kod

  1. F1 > Zespół Epsilon Euskadi potwierdza swoje zgłoszenie :: Wyprzedź Mnie!, f1wm.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
  2. F1 > FIA opublikowała listę startową zespołów na sezon 2010 :: Wyprzedź Mnie!, f1wm.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Epsilon Euskadi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy