Erez


Na mapach: 31°33′36″N 34°33′58″E/31,560000 34,566111

Erez w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

Leży na nadmorskiej równinie przy Strefie Gazy w północno-zachodniej części pustyni Negew, w otoczeniu moszawu Netiw ha-Asara, kibuców Jad Mordechaj i Or ha-Ner, oraz miasta Sederot. Na granicy ze Strefą Gazy znajduje się przejście graniczne Erez. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwotnie w miejscu tym znajdowała się arabska wioska Dimra, która została zniszczona podczas I wojny izraelsko-arabskiej w październiku 1948[1].

Kibuc został założony w 1949 przez członków syjonistycznego ruchu młodzieżowego HaNoar HaOved VeHaLomed. Osada powstała początkowo w miejscu obecnego kibucu Or ha-Ner, lecz w 1950 została przeniesiona w obecną lokalizację.

1 listopada 1956 podczas Kryzysu Sueskiego do kibucu dotarła informacja o przeniknięciu grupy terrorystów przez granicę ze Strefy Gazy do Izraela. Z kibucu wyruszyły wówczas dwie grupy pościgowe, z których jedna najechała na minę podłożoną na drodze na wschód od osady. W wybuchu zginęli wszyscy sześcioro pasażerowie jeepa[2].

Z racji swojego bliskiego położenia od Strefy Gazy, kibuc wielokrotnie był celem ostrzału moździerzowego i rakietowego ze strony palestyńskich terrorystów.

Kultura i sport | edytuj kod

W kibucu działa ośrodek kultury i sportu oraz regionalne muzeum przedstawiające historię kibucu Erez. Jest tu także boisko do piłki nożnej oraz basen kąpielowy.

Gospodarka | edytuj kod

Gospodarka kibucu opiera się na rolnictwie, sadownictwie i hodowli zwierząt.

Z przemysłu znajduje się tutaj zakład Erez Thermoplastics Products produkujący materiały pokryte powłoką z tworzywa sztucznego. Firma Sense Design Ltd. jest dystrybutorem biżuterii w Izraelu, Europie i Stanach Zjednoczonych. W swojej ofercie posiada kolekcje biżuterii ponad dwudziestu znanych izraelskich projektantów[3].

Komunikacja | edytuj kod

Z kibucu wychodzi w kierunku wschodnim lokalna droga, która prowadzi do drogi ekspresowej nr 34 (Jad Mordechaj-Netiwot). Inna lokalna droga prowadzi na zachód do drogi ekspresowej nr 4 (Erez-Kefar Rosz ha-Nikra).

Przypisy | edytuj kod

  1. Welcome To Dimra (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-10-14].
  2. A hill near the Kibbutz (ang.). W: A People Remembers [on-line]. [dostęp 19 grudnia 2008].
  3. Sense Design Ltd. (ang.). W: Tech78 [on-line]. [dostęp 19 grudnia 2008].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Erez" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy