Ernest II Sachsen-Coburg-Gotha


Ernest II z Saksonii-Coburga-Gothy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Ernest II Sachsen-Coburg-Gotha) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ernest August Karol Jan Leopold Aleksander Edward (ur. 21 czerwca 1818 w Coburgu, zm. 22 sierpnia 1893 w Reinhardsbrunn koło Gotha), drugi suwerenny władca niemieckiego księstwa Saksonia-Coburg-Gotha.

Życiorys | edytuj kod

Był najstarszym synem Ernesta I z Saksonii-Coburga-Gothy i Ludwiki z Saksonii-Gothy-Altenburga. Był starszym bratem księcia Alberta, męża Wiktorii, królowej Wielkiej Brytanii. Jego dzieciństwo, choć szczęśliwe, naznaczone zostało przez rozpad małżeństwa rodziców[1]. Uwielbiał polować i strzelać. Wraz z młodszym bratem dzielił miłość do nauki i natury, a także namiętność do kolekcjonerstwa[2].

Podobnie jak ojciec był kobieciarzem. W wyniku licznych romansów zaraził się chorobą weneryczną[3]. 3 maja 1842 w Karlsruhe ożenił się z księżniczką Aleksandryną Badeńską. Para nie miała dzieci.

W 1844 Ernest odziedziczył po swoim ojcu księstwo Saksonię-Coburg-Gotha. Ernest umarł bez potomków, jego brat Albert zmarł 30 lat wcześniej, więc księstwo odziedziczył bratanek Alfred, książę Edynburga. Starszy syn Alberta, przyszły król Edward VII, zrezygnował z księstwa.

Książę Ernest uważany był za wielkiego przyjaciela Stanów Zjednoczonych, podobnie jak jego brat Albert. Był jedynym władcą europejskim, który mianował konsula Skonfederowanych Stanów Ameryki.

Książę był kompozytorem-amatorem.

Przypisy | edytuj kod

  1. Mariusz Misztal, Królowa Wiktoria, Wrocław 2010, s. 89.
  2. Mariusz Misztal, op. cit., s. 89.
  3. Mariusz Misztal, op. cit., s. 127.

Bibliografia | edytuj kod

  • Mariusz Misztal, Królowa Wiktoria, Wrocław 2010
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ernest II Sachsen-Coburg-Gotha" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy