Ernst Reiter


Ernst Reiter w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ernst Reiter (ur. 31 października 1962 w Ruhpolding) – niemiecki biathlonista reprezentujący RFN, dwukrotny medalista olimpijski i brązowy medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Pierwszy sukces w karierze osiągnął w 1982 roku, kiedy podczas mistrzostw świata juniorów w Mińsku zdobył brązowy medal w sztafecie. Na rozgrywanych cztery lata później mistrzostwach świata juniorów w Falun w tej samej konkurencji był drugi.

W Pucharze Świata zadebiutował 11 lutego 1984 roku w Sarajewie, zajmując 22. miejsce w biegu indywidualnym. Tym samym już w debiucie zdobył pierwsze punkty. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanął 22 stycznia 1987 roku w Ruhpolding, kończąc bieg indywidualny na trzeciej pozycji. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie Andriej Zienkow z ZSRR i kolejny reprezentant RFN - Fritz Fischer. W kolejnych startach jeszcze trzy razy stawał na podium: 28 stycznia 1988 roku w Ruhpolding wygrał bieg indywidualny, 21 stycznia 1989 roku w Borowcu zajął drugie miejsce w sprincie, a 16 marca 1989 roku w Steinkjer był trzeci w biegu indywidualnym. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 1986/1987, kiedy zajął dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

W 1984 roku wystartował na igrzyskach olimpijskich w Sarajewie, razem z Fritzem Fischerem, Walterem Pichlerem i Peterem Angererem zdobywając brązowy medal w sztafecie. Zajął tam także 22. miejsce w biegu indywidualnym. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Calgary reprezentacja RFN w składzie: Ernst Reiter, Stefan Höck, Peter Angerer i Fritz Fischer zajęła drugie miejsce. W startach indywidualnych zajął 19. miejsce w sprincie i 29. miejsce w biegu indywidualnym. W sztafecie zdobył również brązowy medal podczas mistrzostw świata w Lake Placid w 1987 roku, startując z Fritzem Fischerem, Angererem i Herbertem Fritzenwengerem. Był też między innymi szósty w biegu indywidualnym na mistrzostwach świata w Ruhpolding w 1985 roku.

Dwukrotnie był mistrzem RFN w sprincie (1986 i 1989).

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium chronologicznie | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ernst Reiter" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy