Erysiphe


Erysiphe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Morfologia i rozmnażanie Erysiphe cruciferarum Klejstotecjum z przyczepkami u Erysiphe alphitoides Morfologia: m - strzępka, h - ssawka

Erysiphe R. Hedw. ex DC. (mączniak) – rodzaj grzybów z rodziny mączniakowatych (Erysiphaceae[1]. Należy do niego duża liczba gatunków[2]. Są to tzw. grzyby mikroskopijne. W Polsce stwierdzono występowanie ponad 50 przedstawicieli rodzaju Erysiphe[3]. Jest to jednak tylko liczba przybliżona i to z różnych powodów. Po pierwsze w wyniku dalszych badań terenowych zapewne odkryte zostaną nowe gatunki dotąd w Polsce nie potwierdzone, po drugie taksonomia w obrębie grzybów workowych na Index Fungorum dynamicznie zmienia się. Liczne gatunki w polskim opracowaniu zaliczane do Erysiphe, w Index Fungorum zostały już przeniesione do rodzajów Golovinomyces, Neoerysiphe i Leveillula, zaś liczne gatunki z rodzajów Microsphaera i Uncinula zostały na Index Fungorum włączone do Erysiphe[2].

Spis treści

Morfologia i rozwój | edytuj kod

Pasożyty obligatoryjne roślin wyższych. Wywołują u nich chorobę o nazwie mączniak prawdziwy. Ich grzybnia rozwija się wyłącznie na powierzchni zaatakowanej rośliny tworząc biały, mączysty nalot. Do epidermy wnikają tylko jej ssawki, za pomocą których pobiera z rośliny żywicielskiej substancje pokarmowe i wodę. Rozmnażają się bezpłciowo i płciowo. Podczas rozmnażania bezpłciowego (konidiogenezy) wytwarzane są konidia, często w łańcuszkach bazypetalnych. Płciowo rozmnażają się za pomocą owocników typu klejstotecjum. Na owocnikach tych występują sztywne przyczepki bez poprzecznych przegród, o końcach raz albo wielokrotnie dichotomicznie rozgałęziających się[4].

Systematyka i nazewnictwo | edytuj kod

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Erysiphaceae, Erysiphales, Leotiomycetidae, Leotiomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi [1].

Synonimy: Alphitomorpha Wallr. Bulbomicrosphaera A.Q. Wang Bulbouncinula R.Y. Zheng & G.Q. Chen Calocladia Lév. Erysiphe sect. Trichocladia de Bary Erysiphella Peck Erysiphopsis Halst. Furcouncinula Z.X. Chen Ischnochaeta Sawada Linkomyces Golovin Medusosphaera Golovin & Gamalizk. Microsphaera Lév. Orthochaeta Sawada Salmonomyces Chidd. Setoerysiphe Y. Nomura Tigria Trevis. Trichocladia (de Bary) Neger Uncinula Lév. Uncinulella Hara Uncinuliella R.Y. Zheng & G.Q. Chen[5]

Gatunki występujące w Polsce | edytuj kod

Nazwy naukowe na podstawie Index Fungorum[6]. Wykaz gatunków według Listy grzybów mikroskopijnych Polski[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Index Fungorum (ang.). [dostęp 2016-05-19].
  2. a b Index Fungorum (gatunki) (ang.). [dostęp 2015-12-16].
  3. a b Wiesław Mulenko, Tomasz Majewski, Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska: A preliminary checklist of micromycetes in Poland. Wstępna lista grzybów mikroskopijnych Polski. Kraków: W. Szafer. Institute of Botany, PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-75-4.
  4.  Flora Polska. Grzyby (Mycota) 15: Ascomycetes, Erysiphales. Sałata B. 1985. PWN, Warszawa-Kraków
  5. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2015-12-16].
  6. Index Fungorum (gatunki) (ang.). [dostęp 2015-02-27].
Na podstawie artykułu: "Erysiphe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy