Esch-sur-Alzette


Na mapach: 49°29′49″N 5°58′50″E/49,496944 5,980556

Esch-sur-Alzette w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Panorama Esch-sur-Alzette

Esch-sur-Alzette (luks. Esch-Uelzecht; niem. Esch an der Alzette) – gmina ze statusem miejskim w południowo-zachodnim Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, stolica administracyjna kantonu Esch-sur-Alzette. Jest drugim pod względem wielkości miastem w Luksemburgu oraz cechuje się największą gęstością zaludnienia. Graniczy z Francją.

W 2005 roku miasto Esch-sur-Alzette, które stanowi centrum gminy, zamieszkiwało 27 146 osób.

W mieście znajduje się Narodowe Muzeum Ruchu Oporu, gdzie zebrane są materiały o ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Innymi atrakcjami są wielki park i Wieża Berwart, zbudowana w 1621 roku.

W mieście są dwa kina: "Ariston" oraz "Kinosch". Głównym teatrem jest Teatr Książęcy. W Esch-sur-Alzette jest też centrum kulturalne "Kulturfabrik". Miasto jest siedzibą jednej z sześciu regionalnych głównych komend Policji Wielkiego Księstwa (Police Grand-Ducale).

Miasto jest centrum krajowej produkcji stali. Jednym z największych pracodawców jest firma Arcelor, największy światowy producent stali, powstały z połączenia firm Aceralia, Arbed i Usinor.

W 2006 roku w Esch-sur-Alzette kończył się etap 2 i zaczynał etap 3 Tour de France.

W mieście Esch-sur-Alzette, na stadionie Stade de la Frontière, gra jeden z najlepszych luksemburskich klubów piłkarskich Jeunesse Esch.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Miasto Esch zostało po raz pierwszy wymienione w dokumentach pisanych w bulli papieża Honoriusza II z 12 kwietnia 1128 roku pod nazwą Asch. W 1328 roku Jan Ślepy nadał Esch status "Wolnego miasta". W ciągu lat miasto było zdobywane przez oddziały różnych wojsk. W 1677 z rozkazu Ludwika XIV zburzono mury miejskie. W czerwcu 1841 utworzono Kanton Esch-sur-Alzette.

W XIX wieku rozwinął się znacznie przemysł w okolicy Esch. Zaczęli przybywać nowi pracownicy: najpierw z innych regionów Luksemburga (Oesling/Ösling/Éislek), następnie z zagranicy. Najpierw przybyli imigranci z krajów ościennych, a następnie Polacy i Włosi.

29 maja 1906 roku Wielki Książę Wilhelm IV przywrócił Eschowi prawa miejskie, odebrane w związku z utworzeniem kantonu. W czasie I wojny światowej pod okupacją niemiecką. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zajęli miasto w 1940 roku, zburzyli synagogę. W okolicy na przymusowych robotach, głównie w górnictwie, przebywało wielu Rosjan. Esch został wyzwolony 10 września 1944 roku przez wojska amerykańskie.

Związani z Esch-sur-Alzette | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Esch-sur-Alzette" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy