Escudo portugalskie


Escudo portugalskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Banknoty escudo

Escudo portugalskie — była waluta narodowa Portugalii. Została zastąpiona przez euro. Mimo to w jednym ze sklepów w Lizbonie można nadal płacić w escudo. Poza tym była w 2012 roku możliwość płacenia przez kilka dni w Borbe, w co najmniej kilkudziesięciu placówkach handlowych i turystycznych. Szacuję się, że nadal Portugalczycy posiadają ponad 20 milionów banknotów escudo[1].

Historia | edytuj kod

Escudo zostało wprowadzone w 1911 r., w celu zastąpienia reala. Kurs wymiany reala na escudo wynosił wtedy 1000 reali za jedno escudo. Co ciekawe określene mil réis (port. tysiąc reali) stały się potocznym określeniem tej waluty aż do lat dziewięćdziesiątych. Escudo to po portugalsku "Tarcza".

Początkowo escudo było powiązane z funtem szterlingiem i było warte 4,5 escudo za jednego funta. Po 1914 roku wartość escudo spadała, by osiągnąć w 1931 wartość 110 za jednego funta. W 1940 escudo zostało powiązane z dolarem amerykańskim. Ustalono kurs na 27,5 escudo za jednego dolara. Wartość ta osiągnęła 28,75 w 1949 r.

Inflacja sprawiła, że drobne monety, centavos, zaczęły być coraz mniej warte. W konsekwencji zostały one wycofane z obiegu.

Escudo zostało zastąpione przez euro w 2002 r.

Przypisy | edytuj kod

  1. Trzymają w domach starą walutę. Wierzą, że kiedyś zastąpi euro - on.interia.pl, facet.interia.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).


Na podstawie artykułu: "Escudo portugalskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy