Espérance Tunis


Espérance Tunis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Espérance w roku 2011

Espérance Sportive de Tunis (arab. لترجي الرياضي التونسي, znany także jako EST, taraji) – tunezyjski klub piłkarski, grający obecnie w Championnat de Tunisie, mający siedzibę w stolicy kraju, Tunisie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Klub został założony w 1919 roku przez dwóch przyjaciół Mahameda Zaouiego i Hédi Kalleiego w kawiarni o nazwie Café de l'Espérance. Stąd też przyjęto nazwę klubu Espérance Sportive de Tunis i oficjalnie zarejestrowano ją 25 stycznia 1919. Początkowo piłkarze nosili barwy białe i zielone. W 1920 roku Chadly Zoutien, zaprojektował nowe koszulki, czerwone w żółte pionowe pasy. W 1923 roku Zoutien został prezydentem klubu i funkcję tę piastował przez cztery kolejne dekady. Pod jego przewodnictwem w 1936 roku klub awansował do Division d'Honneur de Tunis - honorowej ligi Tunezji. Następnie dotarł do finału Pucharu Tunezji. W 1939 roku wywalczył to trofeum wygrywając w finale 3:1 z Etoile Sportive du Sahel.

Pomiędzy rozpoczęciem II wojny światowej a uzyskaniem niepodległości przez Tunezję w 1956 roku Espérance był klubem, gdzie wychowywali się czołowi tunezyjscy zawodnicy. Grali tu także algierscy piłkarze jak Ben Tilfour czy Draoua.

Po uzyskaniu niepodległości przez kraj Espérance stał się najbardziej utytułowanym klubem w Tunezji. Stał się popularny nie tylko dzięki zdobytym tytułom, ale także spektakularnego i agresywnego stylu gry. W 1963 roku trener Abderrahmane Ben Azzedine, zainspirowany futbolem we Włoszech, zmienił styl gry na bardziej defensywny.

W latach 70. klub odkrył wiele tunezyjskich piłkarskich talentów jak Tarak Dhiab, Temime Ben Abdallah later Lahzami, Abdelmajid Ben Mrad, Machouche, Abdelkader, Raouf El Meddeb, Kochbati, Ridha Akacha, Adel Latrache, Lassad Dhiab i wielu innych. Wszyscy ci zawodnicy zostali odkryci i wzięci z wielu regionów Tunisu.

W latach 90. Espérance wywalczył wszystkie możliwe tytuły na kontynencie afrykańskim: Puchar Zdobywców Pucharów Afryki, Puchar CAF, Afrykański Puchar Mistrzów i Superpuchar Afryki, a także arabskie i afro-azjatyckie puchary.

Wraz z początkiem XXI wieku klub nie wywalczył żadnego trofeum w Afryce, ale często kwalifikował się do wyższych rund Ligi Mistrzów. Do 2005 roku zostawał mistrzem Tunezji siedmiokrotnie z rzędu.

Sukcesy | edytuj kod

Uczestnicy MŚ grający w klubie | edytuj kod

Skład na sezon 2015/2016 | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Espérance Tunis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy