Essequibo Islands-West Demerara


Na mapach: 6°42′54″N 58°32′56″W/6,715056 -58,549019

Essequibo Islands-West Demerara w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Essequibo Islands-West Demerara, Region 3 – jeden z dziesięciu regionów Gujany położony w północnej części państwa. Na północy ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego, od wschodu graniczy z regionem Demerara-Mahaica, od południa z Upper Demerara-Berbice i Cuyuni-Mazaruni, a od zachodu z Pomeroon-Supenaam. Stolicą regionu jest Vreed en Hoop. Pozostałe miejscowości to m.in. Parika, Schoon Ord i Uitvlugt.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

W skład regionu wchodzą wyspy w estuarium Essequibo, z których cztery największe to Hog, Wakenaam, Leguan i Troolie oraz obszar położony pomiędzy rzekami Essequibo i Demerara. Większość jego powierzchni to niziny nadbrzeżne i pagórki zbudowane głównie z piasków i gliny. Niewielką część zajmuje porośnięta lasem równikowym Wyżyna Gujańska[1].

Gospodarka | edytuj kod

W regionie uprawiany jest głównie ryż. W mniejszym stopniu prowadzona jest także uprawa trzciny cukrowwej, kokosa i banana oraz hodowla bydła w celu produkcji wołowiny i mleka. W regionie istnieje system melioracji nazywany Boerasirie Extension Project pozwalający osuszyć podmokłe tereny i pozyskać nowe ziemie pod uprawy oraz hodowle poprzez wybudowane kanały i poldery. Umożliwiają one także nawadnianie pól uprawnych w porze suchej[1].

Demografia | edytuj kod

Populacja regionu skoncentrowana jest wzdłuż pobrzeży[1]. Rząd gujański, od czasu reformy administracyjnej w 1980 r., przeprowadzał kolejne spisy ludności w 1980, 1991, 2002 i 2012 r. Według ostatniego spisu populacja wynosiła 107 416 mieszkańców. Essequibo Islands-West Demerara jest przedostatnim regionem pod względem powierzchni i trzecim pod względem populacji. Jest najgęściej zaludnionym regionem Gujany po Demerarze-Mahaicy[2][3].

Miejscowości | edytuj kod

Miejscowości w regionie Essequibo Islands-West Demerara:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Region 3 – Essequibo Islands – West Demerara (ang.). communities.gov.gy. [dostęp 2017-02-24].
  2. Chapter III: National Redistribution and Internal Migration (ang.). webcitation.org. [dostęp 2017-02-24].
  3. 2012 Population & Housing Census (ang.). statisticsguyana.gov.gy. [dostęp 2017-02-24].
Na podstawie artykułu: "Essequibo Islands-West Demerara" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy