Etanotiol


Etanotiol w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Niebezpieczeństwo

Etanotiolorganiczny związek chemiczny z grupy tioli. Jest siarkowym analogiem etanolu. Składa się z grupy etylowej, CH3CH2, połączonej z grupą tiolową, SH. Etanotiol jest toksyczny. Występuje w niewielkich stężeniach w ropie naftowej.

Zapach | edytuj kod

Etanotiol jest najbardziej znany ze swojego niezwykle silnego, nieprzyjemnego zapachu. Jest wyczuwalny przez człowieka nawet w stężeniu jedna część etanotiolu na 2,8 miliarda części powietrza (tj. 0,35 ppt czyli 0,00035 ppm), choć zwykle uznaje się, że węch człowieka rozpoznaje substancje w stężeniach 0,5 ppm. Jego zapach przypomina por lub cebulę. Etanotiol jest celowo dodawany do propanu, butanu, LPG, aby nadać zapach tym paliwom, które normalnie są bezwonne, co powoduje zagrożenie pożarem lub wybuchem.

Księga rekordów Guinnessa w edycji 2000 uznała etanotiol za "najbardziej cuchnącą" substancję na świecie. Wydaje się jednak, że nie wszystkie potencjalne substancje były testowane. Inne lotne tiole mają również nieprzyjemny zapach. Tiole mogą być utlenione do sulfotlenków, które mają już słaby zapach.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j k Etanotiol (ang.). [martwy link] The Chemical Database. Wydział Chemii Uniwersytetu w Akronie. [dostęp 2012-08-08].[niewiarygodne źródło?]
  2. a b c Etanotiol (nr W425800) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski.
  3. a b c Ethyl mercaptan, [w:] ChemIDplus [online], United States National Library of Medicine [dostęp 2012-08-08]  (ang.).
  4. a b Etanotiol (ang.) w wykazie klasyfikacji i oznakowania Europejskiej Agencji Chemikaliów. [dostęp 2015-03-28].
Kontrola autorytatywna (związek chemiczny):
Na podstawie artykułu: "Etanotiol" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy