Ethereum


Ethereum w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ethereum – platforma walutowa służąca do obsługi kryptowaluty ether (ETH)[1][2].

Opis | edytuj kod

Platforma została stworzona przez programistę Vitalika Buterina i zyskała dużą popularność (druga po Bitcoinie). Z etherów jako waluty korzystają najczęściej programiści, by płacić za usługi świadczone w sieci Ethereum[3]. Ethereum to także platforma, która korzysta z technologii blockchain i służy do zawierania tak zwanych inteligentnych kontraktów. Dzięki zdecentralizowanej sieci peer-to-peer użytkownicy mają możliwość budowania aplikacji, tworzenia skryptów lub umów, które można zapisywać w blockchainie. Wadą ETH jest to, że inteligentne kontrakty w sieci zapisywane są na jednym blockchainie, co z czasem prowadzi do jego zapchania.

W przeciwieństwie do Bitcoina, Ethereum jest kryptowalutą o nieograniczonej podaży. Fakt ten oznacza, że może ona ulegać inflacji. Te dwie cyfrowe waluty różnią się rodzajem wykorzystywanego algorytmu oraz szybkością potwierdzania nowego bloku w blockchainie.[4]

Ethereum znajduje się na giełdzie kryptowalut, a swój dotychczasowy szczyt kryptowaluta uzyskała w styczniu 2018, osiągając kurs 1121 dolarów za jeden ether[5]. Jest drugą, po bitcoinie, kryptowalutą o największej kapitalizacji rynkowej[6].

Ethereum zostało zaprojektowane zgodnie z wysokimi standardami bezpieczeństwa i transparentności. Promuje je organizacja Enterprise Ethereum Alliance, skupiająca zarówno startupy, jak i wielkie amerykańskie korporacje[7].

Podobnie jak system bitcoinowy, Ethereum działa w oparciu o zdecentralizowaną sieć płatniczą, która umożliwia anonimowe płatności internetowe bez konieczności korzystania z usług banku lub osoby trzeciej[8].

Przypisy | edytuj kod

  1. Beginners, www.ethereum.org [dostęp 2019-09-05]  (ang.).
  2. SudhirS. Khatwani SudhirS., Understanding The Difference Between Ethereum & Ether, coinsutra.com [dostęp 2018-05-22]  (ang.).
  3. Ethereum, e-kursy-walut.pl [dostęp 2018-03-09]
  4. Kurs Ethereum - Notowania ETH/PLN, Aktualna Cena i prognozy, Bitcoin News, kursy kryptowalut, blockchain | Tokeneo News [dostęp 2020-04-15]  (pol.).
  5. ETH USD – Ethereum US Dolar, Investing.com [dostęp 2019-03-21] .
  6. Wszystkie kryptowaluty - Investing.com, Investing.com Polska [dostęp 2019-03-21] .
  7. Ethereum, xbinop.com/pl [dostęp 2018-05-04]
  8. Ethereum (ETH) - handel Ethereum i giełda ETH, xtb.com/pl [dostęp 2018-05-08]
Na podstawie artykułu: "Ethereum" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy